in

5 Adımda İstenmeyen Alışkanlıklardan Kurtulma

Bazı istenmeyen alışkanlıkların değiştirilmesi kolay olurken, değişmesi çok daha zor olan derinlere işlemiş alışkanlıklar vardır. Bu alışkanlıkları değiştirmeye çalışırsınız ancak bir süre sonra başarılı olamadığınızı hissedersiniz. Sigarayı bırakmak gibi düşünün; Bırakmaya karar veriyorsunuz ve ancak 1 gün sigara içmeden dayanabiliyorsunuz.

Bu deneme ve başarısızlık döngüsü birkaç kez tekrarlandığında, sonunda istemsiz olarak vazgeçmeye karar veriyorsunuz. Sizin için hikaye bitmiş gibi görünüyor. Aslında, içinizde bir şey kalmaya devam ediyor ve kalbinizin bu kadar arzu ettiği değişikliği yapmak istiyorsunuz.

Aşağıda, hayatınızdaki istenmeyen alışkanlıkları pozitif alışkanlıklarla değiştirerek hayatınızı daha iyi hale getirmenize yardımcı olacak beş adımlı bir strateji yer alıyor.

5 Adımda İstenmeyen Alışkanlıklardan Kurtulmaz

1. Anlamlı Hedefleriniz Olsun

Olumsuz bir alışkanlıktan kurtulmanın en iyi yolu, bu alışkanlığın sakıncaları ile kurtulduğunuzda size sağlayacağı faydaları karşılaştırmaktır. Alışkanlığı değiştirmenin sizin için değerli bir amaç olduğuna ve bu çabaya değeceğine karar vermelisiniz. Sigarayı bırakmak istiyorsanız, bunun sağlığınıza faydalarını araştırmalısınız.

2. Alışkanlığınızın Altında Yatan Amacı Bilin

Zararlı veya sınırlayıcı görünen bir alışkanlıktan kurtulmak istiyorsanız, alışkanlığınızın bir amaca hizmet ettiğini kabul edin. Örneğin, aşırı yemenizin nedeni sizi sakinleştirmesi olabilir. Duygusal beslenme mücadele etmek istemediğiniz duyguları bastırmaya yardımcı olabilir veya tırnaklarınızı yemeniz stresin hafifletilmesine yardımcı olabilir. İç huzur ve rahatlık hissi olması önemlidir. Bunları istediğinizi bilmek, olumsuz alışkanlıkları olumlu olanlarla değiştirmenize yardımcı olur.

3. Yeni Bir Alışkanlık Tasarlayın

Artık alışkanlığınızın altındaki amacı bildiğinize göre, bu amaca yönelik daha etkili yeni bir alışkanlık tanımlamak için biraz zaman harcayın. Örneğin, her gece tatlı yemekten vazgeçmeye karar verdiğinizi varsayalım. Tüm enerjinizi tatlıdan uzak durmaya harcamak yerine, tatlı yemenin size sağladığı faydaları düşünün. Daha sonra bu faydaları yeni ve daha faydalı bir şekilde sunacak yeni alışkanlıkların bir listesini yapın. Tatlı yemek rahatlamanızı sağlıyorsa, yeni alışkanlıklarını aynı faydayı daha cazip bir şekilde sağlayacağına karar verin.

4. Bir Eylem Planı Oluşturun

Yeni pozitif alışkanlığınızı nasıl kazanacağınıza dair bir taslak oluşturun. Yeni alışkanlığınız akşam rutininize egzersiz eklemek ise, hangi egzersizin ilginizi çektiğini, bu egzersizi nerede yapacağınızı, ne tür bir kıyafet veya araç gerece ihtiyacınız olacağını ve tam olarak hangi saat ve günlerde egzersiz yapacağınızı belirleyin.

5. Motivasyon

Bir alışkanlığı değiştirmenin kolay olmadığını farkında olarak bu sürece saygı gösterin. Kötü alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerektiğini düşünmek yeterli değildir. Kalben ve ruhen bu alışkanlığı değiştirmeniz gerektiğini hissetmeli ve arzu etmelisiniz. Ancak bu şekilde coşku, heyecan ve gurur duygularını hissedebilirsiniz.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ev-yapimi-toz-camasir-deterjani

Evde Toz Çamaşır Deterjanı Yapımı

Wild Drawing: Devasa Duvar Resimleriyle Sıkıcı Yapıları İlginçleştiren Sanatçı