in

ABD, Vize İsteyenlerin 5 Yıllık Sosyal Medya Geçmişine Bakacak

Dikkat çeken kararlar alarak uygulamaya koyan ABD yine çok konuşulacak bir uygulamaya imza atıyor. ABD sosyal medya kullanıcılarının hesaplarını inceleyecek.

Aldığı kararlar ve yaptığı uygulamalar ile fark yaratan ABD, vize isteyenler ile ilgili yeni bir çalışma yürütecek. Hem vize isteyen vatandaşlar hem de göçmen olarak ABD’ye giriş yapmak isteyen kişiler için ilginç bir uygulama hayata geçirilecek. Neredeyse herkesin sahip olduğu sosyal medya hesapları birer kimlik haline dönüştüğünden kişilerin genel incelemesi bu kimlik üzerinden yapılacak. Uygulama kapsamında ülkeye giriş yapmak isteyenler sosyal medya hesapları en ince ayrıntısına kadar incelenecek.

ABD’nin yapacağı bu uygulamanın 2 ay sonra hayata geçirileceği ifade edilirken kullanıcıların 5 yıllık öz geçmişinin inceleneceği vurgulandı. Sosyal medya hesabına ait geçmişin incelenmesi ile ilgili olarak ABD Dışişleri, federal kurumlara resmi bir yazı gönderdi. Resmi yazının içerisinde sosyal medya hesaplarının incelenmesi ile ilgili birçok ayrıntı ve maddeler yer alıyordu. Özel maddelerin yer aldığı resmi açıklama içerisinde mülteci ve vize isteyen vatandaşlara uygulanması gereken maddelere de yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal ağ hesaplarının incelenmesi ile ilgili olarak yılda 15 milyon kişiye yönelik uygulama yapılacağını vurgulaması dikkatlerden kaçmadı. İdari ve Bütçe Ofisi’nin onayını bekleyen teklif, sosyal ağ hesaplarının incelenmesi ile birlikte başvuru yapanların 5 yıl için kullandıkları telefon, e-posta bilgisi ve seyahat bilgilerinin inceleneceği de belirtildi. Bu belgelerin talepte bulunanlar tarafından temin edilmesi gerektiği ifade edildi. Eksiksiz bir şekilde belgelerin temin edilmesi ile birlikte hem belgeler hem de kullanıcıya ait sosyal medya hesabı detaylı olarak incelenecek.

Özellikle ABD Başkanı’nın Donald Trump olmasından sonra göçmenlere yönelik sıkı inceleme uygulamaları başlatılmıştır. Göçmenlerin ülkede bulunmasından rahatsız olan idare biçiminin bu yöntemi sürekli olarak uyguladığı ve genişlettiği biliniyor. Aynı zamanda vize almak isteyenlerle birlikte göçmenlerin de detaylı olarak incelenecek olması ABD’nin göçmen stratejisini gözler önüne seren nedenlerden birisi oldu. Özellikle Trump’ın seçim kampanyasındaki vaatleri arasında göçmenlere yönelik çalışmaları sıkılaştıracağı ifadesi yer alıyordu. Çalışmaların asıl sebebinin Trump’ın talepleri olduğu ifade ediliyor.

Yakın zamanda uygulamaya konulacak olan bu yeni gelişme birçok ülke için ön adım olabilir. Özellikle göçmenlere yönelik geniş kapsamlı araştırma yapan ülkelerin bu konudaki değerlendirme standartlarının değişeceği tahmin ediliyor. ABD ile benzer politikalar yürüten birçok ülkenin uygulama konusunda değişim yapacağı ifade edilirken sosyal medya hesaplarının ne kadar önemli olduğu bir kez daha ön plana çıkarılmış oluyor. Eğer siz de sosyal medya hesabı sahibiyseniz bu konuda dikkatli olmalısınız.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

FBI’ın Ajanlarına Sorduğu Sorular Yoğun İlgi Görüyor

Evde Deodorant Hazırlama Formülü