in

Kendinden Alarmlı ve Yanmaz Akıllı Duvar Kağıdı Geliştirildi

Çin’de çalışma yapan araştırmacılar, geleneksel duvar kağıtlarının yerini alarak ev yangınlarını önleyebilecek yeni bir yanmaz ve kendi alarm sistemine sahip akıllı duvar kağıdı geliştirdi.

Küçük bir alev, ev eşyaları ve duvar kağıtlarının yanıcı ve sentetik malzemelerden dolayı sadece birkaç saniye içinde şiddetli bir ev yangınına dönüşebiliyor.

Ancak, son dönemde Çin’deki araştırmacılar tarafından geliştirilen yanmaz ve toksik olmayan “akıllı” bir duvar kağıdı bu durumu değiştirecek gibi görünüyor. Akıllı duvar kağıdı belirli bir sıcaklık eşiğine ulaştığında entegre alarm sistemini tetikliyor ve yangın büyümeden otomatik olarak söndürülüyor. Proje, Çin Bilim Akademisi’ndeki Şanghay Seramik Enstitüsü’nde görevli Ying-Jie Zhu’nun liderliğinden yürütülüyor.

Akıllı Duvar Kağıdı Nasıl Yapılıyor?

Araştırmacılar, akıllı duvar kağıdının yapımında öncelikle yazıcı kağıdı kalınlığında bir nano ağ örgüsü oluşturduktan sonra, ateşe dayanıklılık için cam elyafı kullandılar. Daha sonra yumuşak ve esnek bir duvar kağıdı yaratmak için dokunmuş malzemeyi bir kağıt yapma makinesinden geçirdiler.

Daha sonra nanotel lifleri bir mürekkep haline getirilmiş ve duvar kağıdının arka tarafına basılmış grafen oksit ve su karışımına tabi tuttular. Grafen oksit, duvar kağıdının ısıyı algılama kabiliyetini sağlıyor. Sıcaklık 129 santigrat dereceye ulaşırsa, grafen oksit elektriği iletmeye başlayarak entegre yangın alarmına bir uyarı sinyali gönderiyor.

Yangına duyarlı mürekkep, alarm vermek için yeterince uzun süreyle yüksek ısıya dayanabilmesi için, polidopamin adı verilen koruyucu bir kimyasal ile kaplanıyor. Bu kaplama, mürekkebin parçalanmadan önce 5 dakikaya kadar yangına maruz kalmasını sağlıyor.

Bu yeni nesil nano-infüze duvar kağıdı, günümüzde yanıcı olan bitki liflerinden elde edilen selülozdan üretilen doğal duvar kağıtlarının yerini alabilir. Ancak, malzemenin şu an için yüksek olan maliyetinin tüketicilere cazip gelecek bir maliyete nasıl düşürüleceğinin belirlenmesi gerekiyor. Proje lideri Zhu, akıllı duvar kağıdının ne zaman piyasaya çıkacağı ile ilgili bilgi veremese de, hedeflerinin “bir yangında insanların hayatını kurtarma ve mal kaybını en aza indirme” olduğunu belirtiyor.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kitap okumanın faydaları

Bilime Göre “Neden Her Gün Kitap Okumalıyız?”

tarihin en muhteşem fotoğrafı

Tam Güneş Tutulmasının Bu Fotoğrafı “Tarihin En Muhteşem Fotoğrafı” Oldu