in

Çok Başarılı İnsanların Her Gün Yaptığı 12 Şey

Dünyanın en başarılı insanlarının bazı alışkanlıkları var. Onları siz de deneyin ve hayatınızda nelerin değiştiğini görün.

Geleceğe dair hayalleri olan idealist bir insansınız ve çok başarılı insanların gerçekte kim olduklarını ve en önemlisi onları bu kadar başarılı ve üretken kılan şeylerin ne olduğunu merak ediyorsunuz. Başarılı insanların sırrı, her gün yaptıkları bazı şeylerin arkasında yatıyor. Peki, “Özel hayatlarında ne yapıyorlar?”,  “Hangi alışkanlıklara sahipler?”, “Bu alışkanlıkları nasıl kazandılar?”.

Başarılı insanların alışkanlıkları, zamanla kazanılmış ve artık nefes almak ya da su içmek gibi olmazsa olmaz davranışlar haline gelmiştir. Bu alışkanlıkların neler olduğu öğrenmek için, onlara çok yakın olmak ya da bu konuda onlarla röportaj yapabilme şansına sahip olmak gerekiyor. Şanslıyız ki, bu röportajı bizim için yapan birisi var!

New York Times yazarı profesör Kevin Kruse geçtiğimiz günlerde, yedi milyarder, 13 olimpiyatçı ve bir dizi başarılı girişimci de dahil olmak üzere 200’den fazla ultra başarılı kişiyle röportaj yapma fırsatı buldu.

Kruse’un, “Üretkenliğinizin bir numaralı sırrı ne?” sorusuna verdikleri cevaplar, aslında başarılı olmalarını sağlayan alışkanlıklarını ortaya koyuyordu. İşte o alışkanlıklar…

Başarılı İnsanların Alışkanlıkları

1. Saatleri değil, dakikaları hesaplıyorlar.

Çoğu kişi, planlarını saatlik ya da yarım saatlik yaparken, çok başarılı insanlar her gün 1.440 dakika olduğunu ve zamandan daha değerli bir şey olmadığını biliyorlar. Para kaybedilebilir ve tekrar kazanılabilir ancak harcanan zaman asla geri alınamaz. Hayatınıza hakim olmak için dakikalarınıza hakim olmalısınız.

2. Sadece tek bir şeye odaklanıyorlar.

Çok üretken insanlar, en önemli görevlerinin ne olduğunu biliyor ve her sabah düzenli olarak görevleri üzerinde bir ila iki saat çalışıyor. Hedeflerinize ulaşma konusunda hangi görev en büyük etkiye sahip olacaksa, sabahları üzerinde çalışmanız gereken şey odur.

3. Yapılacaklar listesi kullanmıyorlar.

Yapılacaklar listenizi atın ve onun yerine her şeyi takviminize programlayın. Araştırmalar, yapılacaklar listesinde yer alan öğelerin yalnızca yüzde 41’inin tamamlandığını gösteriyor. Geri kalan tüm öğeler Zeigarnik etkisi nedeniyle tamamlanana kadar zihninizde kalarak strese ve uykusuzluğa yol açıyor. Son derece üretken insanlar, her şeyi kendi takvimlerine yerleştiriyor, o takvim ile çalışıyor ve yaşıyorlar.

4. Geleceği öngörebiliyorlar.

Hafta boyunca yemek için pazardan sebze alıyorsunuz. Ancak haftanın sonunda büyük bölümünü çürüdüğü için atıyorsunuz. İhtiyacınız kadar alsaydınız, hiçbir sebzeyi ziyan etmeyecektiniz. Başarılı insanlar, gelecekteki benliklerinin doğru şeyi yapacağından emin olmak için şimdi ne yapmaları gerektiğini anlamaya çalışıyorlar. Hangi kararlarınızın gelecekte sizi zarara uğratacağını önceden hesaplayın ve bunun önüne geçmek için çözüm bulmaya çalışın.

5. Önemli olanın değerini biliyorlar.

Çok başarılı insanlar hayatta nelere değer vermeleri gerektiğini biliyorlar. Ailelerine, egzersizlerine ve diğer önemli şeylere gereken zamanı ayırıyorlar. Birçoğu 1.440 dakikasını bilinçli olarak programlıyor ve daha sonra bu programa sadık kalıyor.

6. Not defteri kullanıyorlar.

Virgin Group’un sahibi İngiliz Richard Branson, birden çok kez “Basit bir not defterim olmasaydı, Virgin’i inşa edemezdim” cümlesini söylemiştir. Yunan nakliye devi Aristotle Onassis, “Her zaman bir not defteri taşıyın. Her şeyi yazın. Bu, iş okulunda size öğretmedikleri milyon dolarlık bir derstir!” demiştir. Çok başarılı insanlar, düşüncelerini akıllarına geldiği anda yazarak zihinlerini serbest bırakıyorlar.

7. E-postalarını günde sadece birkaç kez kontrol ediyorlar.

Çok üretken insanlar e-postalarını gün boyu kontrol etmiyor. Gelen kutularına neyin girdiğini görmek için her bildirime tepki vermiyorlar. Bunun yerine, diğer her şeyde olduğu gibi e-postaları üzerinde hızlı ve verimli bir şekilde çalışmak için zaman planlıyorlar. Bazıları için, bu sadece günde bir kez, diğerleri için sabah, öğlen ve akşam oluyor.

8. Her ne pahasına olursa olsun toplantılardan uzak duruyorlar.

Kruse, Mark Cuban’a en iyi üretkenlik tavsiyesini vermesini istediğinde, “Birisi size çek yazmadığı sürece asla toplantı yapmayın.” demiştir. Toplantılar ünlü zaman katilleridir. Geç başlarlar, yanlış insanlar katılır, ana konuya dolambaçlı yoldan gidilir ve uzun sürerler. Toplantı yapmanız gerekiyorsa planlamasını siz yapın, kısa tutun ve hedefe nokta atışlarıyla ulaşın.

9. Hemen hemen her şeye hayır diyorlar.

Milyoner Warren Buffett bir defasında “Başarılı insanlar ve çok başarılı insanlar arasındaki fark, çok başarılı insanların neredeyse her şeye hayır demesidir.” demiştir.

10. 80/20 kuralı uyguluyorlar.

Pareto İlkesi olarak da bilinen 80/20 kuralı, “Sonuçların yüzde 80’si, faaliyetlerin sadece %20’sinden gelir.” der. Aşırı üretken insanlar, hangi faaliyetlerinin en iyi sonuçları vereceğini biliyor ve sadece onlara odaklanarak gerisini görmezden geliyorlar.

11. Sabah alışkanlıkları çok tutarlıdır.

Başarılı insanların ortak sabah alışkanları arasında vücutlarını su, sağlıklı bir kahvaltı ve hafif egzersizle, zihinlerini ise dua, meditasyon, ilham veren bir kaynağı okuma ya da günlük kaydı tutma ile beslemeleri yer alıyor.

12. Enerji onlar için her şey.

Çok başarılı insanlar yemeklerini, uykularını ve molalarını atlamıyorlar. Yemeklerini yakıt olarak görüyorlar, toparlanmak için uyuyorlar ve daha fazla şey yapabilmek için yeniden şarj olma fırsatlarını kaçırmıyorlar.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyanın En Tuhaf Yırtıcısı: Fossa

vücut boyama festivali

Güney Kore’nin Destansı Festivali: Daegu Uluslararası Vücut Boyama Festivali