in

Bebeğin Neden Ağladığını Söyleyen Uygulama

Malumunuz, bebekler dünyaya gelirken yanlarında bir kullanma kılavuzu olmuyor. Henüz konuşamadıkları için de dertlerini ağlayarak anlatmaya çalışıyorlar. Peki, bebeklerin ağlama dilinden anlamayan ebeveynler bu sorunla nasıl başa çıkacak?

Şimdi sıkı durun! Her derde deva olan teknoloji, bu global sorun için de bir çözüm üretti. Yok artık dediğinizi duyar gibiyim, ancak ChattarBaby adı verilen ücretsiz uygulama, bebeklerin ağlamalarından ne istediklerini tahmin edebiliyor.

iOS ve Android işletim sistemini destekleyen uygulama, başlangıçta duyma engelli ebeveynler düşünülerek tasarlandı. Daha sonra duyma engeli olmayan ebeveynlerin de uygulamadan yararlanabilmesi için çeşitli geliştirmeler yapılarak son haline getirildi. Siz de bebeğinizin ağlamasının acıkmış, altını ıslatmış veya bir yerinin ağrıyor olmasından mı kaynaklandığını kolay kolay anlayamıyorsanız, ChatterBaby’i bir yardımcı olarak kullanabilirsiniz.

chatterbaby-uygulamasi

Uygulamanın yazılım aşamasında, gönüllü ebeveynlerin bebekleri ağlarken yaptıkları 2000 ses kaydı ile ağlama nedenleri birleştirilerek oluşturulan bir veri tabanı kullanıldı. Uygulamayı oluşturan ekip, sesin perdesi ve frekansını tanımlayan bir algoritma geliştirmek için makine öğrenimi teknolojisini kullandı. Geliştirilen algoritma ağlama nedenini %90’dan fazla başarı oranı ile doğru bir şekilde tanımladı. Örneğin, bebeğin ağlaması sabit ve yüksek ses seviyesinde ise, uygulama bebeğin bir acı çektiği sonucuna ulaşıyor.

Uygulamayı indiren kullanıcılar, uygulamanın doğruluğunu geliştirmek için kendi bebeklerinin ağlama sesini kaydedip, ağlamanın nedenini bulduktan sonra uygulamanın ilgili alanlarına giriş yapabiliyorlar. Böylece uygulama veri tabanına daha fazla ağlama nedeni eklenmesine yardımcı olmuş oluyorlar.

Uygulamanın bir diğer amacı

Uygulamayı geliştiren ekibin lideri Dr. Ariana Anderson, “Sağır çocuklar arasındaki otizm oranının, duyma engeli olmayan çocuklara göre iki kat fazla olduğunu ve bu uygulamanın, ebeveynlerin çocuklarındaki otizmi daha erken tanımlamasına yardımcı olacağını umduğunu” söylüyor.

Mayıs 2018’de yayınlanan ve şu ana kadar 10 binin üzerinde indirilen uygulama Japonya, Çin, Rusya ve Irak gibi dünyanın farklı bölgelerinde yer alan ülkeler de dahil olmak üzere dünya genelinde ilgi çekmeye devam ediyor.

Tamamen ücretsiz olan ChatterBaby uygulamasını indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

iOSAndroid

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevdiğimiz şeyleri yapmak

Otantik Benliğinizi Yeniden Keşfetmenin 5 Yolu

visothkakvei-optik-illuzyon-cizimleri

Kamboçyalı Sanatçı Visoth Kakvei’den Gerçeküstü Optik İllüzyon Çizimler