in

Bu Garip Balık Yüzgeçlerini Deniz Tabanında “Yürümek” İçin Kullanıyor

Balıklar dünyanın en iyi yüzücüleri olabilir ancak bazı balık türleri yaşam alanlarında beslenmek, düşmanlarına göz dağı vermek ya da saklanmak için birçok farklı yetenek geliştirmiştir. Makalemizde yer verdiğimiz yassı balık da, kulağa oldukça ilginç gelen bir yeteneğe sahip. Bilim insanlarının analiz ettiği bir video, yassı balığın deniz tabanındaki olağan dışı hareketlerinin bir kırkayağın yürüyüşüne çarpıcı şekilde benzediğini ortaya koydu.

Yassı balıklar hakkındaki bir başka ilginç gerçek de, hayatlarına diğer balıklar gibi başladıktan kısa bir süre sonra başkalaşım geçirmeleridir.

Yassı balıkların geçirdiği bu başkalaşımlar, deniz tabanındaki hayat şartlarına uyum sağlamalarına zemin hazırlıyor ve tabiri yerindeyse tam bir deniz tabanı ustası haline geliyorlar. Yassı gövdelerinin kenarlarında bir kırkayağa benzer birçok parmak benzeri yüzgeç iğnelerine sahipler. İleriye doğru hareket etmek için, yüzgeçlerinden birkaçını ayak oluşturmak için bir araya getiriyorlar ki bu da deniz tabanını iterek yürümelerine olanak tanıyor.

Sualtı yürüyüşçüleri

New Jersey Institute of Technology’de balık biyomekaniği uzmanı olan Brooke Flammang, “Balığın yaptığı harekete tam olarak yürüyüş demek doğru olmaz. Yürüyüş, vücut ağırlığınızın tamamını desteklediğiniz anlamına gelir. Ancak yassı balık ağırlığının yalnızca bir kısmını desteklediği için tam olarak yürüdüğü söylenemez.” diyor.

Teknik olarak yürüyüş sayılmamasına rağmen köpek balıkları, kedi balıkları ve akciğer balıkları da dahil olmak üzere çeşitli balık türleri genellikle su tabanında kaldıklarında yürüyüş benzeri bir hareket yaparlar. Normalde suda yüzmelerini sağlayan uzuvlar olan yüzgeçleri, dört ayaklı hayvanların karada yürüdüğü şekilde deniz tabanında hareket etmelerine izin verir.

Bir yassı balığın yan gövdesinde, diğer “yürüyen” türlerde uzuvlar olarak işlev gören yüzgeçler yer hareketliliğini desteklemek için doğru konumda değil. Bilim insanları, yassı balıkların deniz tabanında nasıl dolaştığını merak etti ve bulmak için bir tankın zemininde hareket eden altı yassı balık türünü videoya çekti. Şaşırtıcı bir şekilde, yüzgeçleri boyunca uzanan iğnelerini tankın tabanını itmek ve kırkayak benzeri hareket etmek için kullanıyorlardı.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evlenmeden önce eşiniz hakkında bilmeniz gerekenler

Her Çiftin Evlenmeden Önce Partneri Hakkında Bilmesi Gereken 6 Garip Şey

Yıllar Geçse de Bozulmayan Dövmelerin 7 Önemli Özelliği