in

Bu Renkler Mutlu Ediyor

Renklerin ruh halimiz üzerinde direkt etkisi olduğu uzun zamandır biliniyor, bazı renkler huzur veriyor, bazıları enerji, bazılarıysa mutlu ediyor. Peki, hangi renkler insanı mutlu eder?

Renkler hayatımızın en önemli parçalarından biri, doğanın büyüleyiciliği, gökyüzünün güzelliği hep renkler sayesinde. Renklerin elbette ruh halimize de direkt etkisi var, işte hangi renkler insanı mutlu eder sorusunun cevabı.

Yaz mevsimi size ne çağrıştırıyor?

Yaz ayları çoğumuza mutluluğu çağrıştırır, kış aylarıysa tam tersini. Yapılan araştırmalar havanın karanlık ve soğuk olduğu kış aylarında depresyon vakalarında ciddi bir artış yaşandığını ortaya koyuyor. Sıcak ve güneşli yaz aylarındaysa depresyona giren insan sayısında büyük bir düşüş yaşanıyor. Aklınıza “mutlu eden renkler ile yaz mevsiminin ne alakası var?” sorusu gelmiş olabilir ancak elbette yazıya bu şekilde bir giriş yapmamızın altında gayet geçerli bir neden yatıyor, zira mutlu eden renkler bizlere yaz mevsimini çağrıştıran, hatta daha doğru bir ifade ile yaz mevsimiyle özdeşleşmiş renkler. Doğruyu söylemek gerekirse mutlu hissettiren renklerin yazla özdeşleşmiş renkler olması hiç de şaşırtıcı değil. İşte kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayan renkler.

Sarı

Neden yazımıza yaz mevsimi size ne çağrıştırıyor diyerek başladığımızı şimdi anladınız mı? Mutlu eden renklerden ilki sarı. Güneşin rengi sarının insan psikolojisi üzerinde ciddi anlamda olumlu etkisi bulunuyor, hem mutlu hissettiriyor, hem neşeli. Ayrıca sarının kahkaha atma isteğini de tetiklediği belirtiliyor. Yani hele de kış aylarında ev dekorasyonunda ve giyiminizde sarı renge yer vererek kendinizi çok daha mutlu hissedebilirsiniz.

Turuncu

İşte mutlu eden ikinci renk, turuncu. Turuncunun da yaz mevsimi, sıcak hava ile özdeşleştirildiğini bilmeyen yoktur sanıyoruz. Mutluluk veren turuncu da aynı sarı gibi kahkahayı çağrıştırıyor, ayrıca neşeli hissettiriyor. Bu arada turuncunun çok önemli bir etkisi daha var, bu sıcak renk insanda alışveriş yapma isteği uyandırıyor. Bu bilgiden yararlanarak iş yerlerinde bolca turuncu kullananların satışlarını artırıp mutlu olacağı da kesin.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mark Zuckerberg Hakkında 5 İlginç Gerçek

Kedilerin İnsan Sağlığına Etkisi Çok Büyük