in

Çikolata İnsanı Neden Mutlu Eder?

Mutluluk ve yiyecekler denilince hemen herkesin aklına gelen ilk şey çikolata oluyor. Birçok insanın kendini “çikolata bağımlısı” olarak tanımlamasının altında yatan tek neden bu güzel yiyeceğin tadını sevmeleri değil, farkında olmasalar da çikolatanın verdiği mutluluk da çikolata bağımlılığı konusunda önemli bir rol oynuyor. Peki, çikolata insanı neden mutlu ediyor?

Aslında çikolata neden mutlu eder sorusunun tek bir yanıtı yok zira bu muhteşem yiyeceğin bizleri mutlu etmesinin altında bir kaç farklı neden yatıyor.

Çikolatanın lezzeti rahatlama sağlıyor

Çikolatanın mutlu etmesinin ilk sebebi leziz tadının özellikle yoğun stres altındayken anlık rahatlama sağlıyor oluşu. Ayrıca birçok kişi çikolatanın zararlı olduğunu, kilo aldırdığını düşünüyor ve bu çikolayı yasak bir yiyecek gibi algılamalarına neden oluyor. Bu yasağı delmekse insana apayrı bir mutluluk veriyor.

Ancak esas neden kimyasallar

Aslında yukarıda saydıklarımız çikolata neden mutlu ediyor sorusunun ikincil yanıtları, bu sorusunun esas yanıtıysa kimyasallar. Çikolatada 300’den fazla doğal olarak oluşan kimyasal bulunuyor ve bazıları belirli nörotransmitterlerin salınması yoluyla insan beynini etkileyebiliyor. Nörotransmitterler nöronlar arasında ileri geri sinyal gönderiyorlar ve bu sebeple bazı nörotransmitterler duygularımızı etkileyebiliyorlar.

Peki, tüm bunların çikolata ile ne ilgisi var? Çikolata yemek insan hislerini olumlu yönde etkileyen çeşitli nörotransmitterleri serbest bırakıyor ve bu da mutlu hissetmemizi sağlıyor. Bunlardan biri olan feniletilamin, uyanıklık ve heyecan hissine neden oluyor, kalp atışını hızlandırıyor ve kendimizi mutlu hissetmemize yol açıyor.

Feniletilamin aynı zamanda insan aşık olduğunda ortaya çıkan duyguları uyandırır. Bir başka nörotransmitter olan serotonin de ruh halini değiştiren hormon ve beyindeki serotonin salınımına neden olan kimyasal triptofan ve bu kimyasal da çikolatada bulunan 300 kimyasalın arasında yer alıyor.

 

Çikolata dopamin salgılanmasına neden oluyor

Bunlarla da kalmıyor çünkü çikolata aynı zamanda dopamin salgılanmasına da neden oluyor. Çikolatadaki yağlar arasında ismini “mutluluk” kelimesinin Sanskritçe karşılığından alan anadamid adı verilen bir yağ bulunuyor ve anandamid, dopamin üretimine neden olan bir reseptörü aktive ediyor.  Dopaminse insanların mutlu hissetmesini sağlıyor. Bunlara bir de çikolata yemenin beyinde endorfin salgılatmasını endorfinin de stresi azaltmasını ekleyince çikolata ve mutluluk ayrılmaz bir ikili haline geliyor. Yani çikolata insanı neden mutlu eder sorusunun gördüğünüz gibi birçok cevabı bulunuyor. Çünkü çikolata birçok nedenin bir araya gelmesi sonucunda insanı mutlu ediyor. Ancak yine de siz siz olun aşırı çikolata tüketmekten uzak durun.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zehirleyen yemekler

Sizi Zehirleyebileceği Asla Aklınıza Gelmeyecek 5 Yiyecek

Evde ruj nasıl yapılır

Evde Ruj Nasıl Yapılır?