in

Çok Fazla Mesajlaşmanın Sizi Olumsuz Etkilediğini Gösteren 4 İşaret

Dijital devrim, hem olumlu hem de olumsuz değişiklikleri beraberinde getirdi. Dünyanın dört bir yanındaki sevdiklerimizle sürekli iletişimde kalabilmemiz ve herhangi bir konuda hemen hemen tüm bilgilere saniyeler içinde erişebilmemiz inanılmaz bir şey.

Diğer taraftan uzun süreli hareketsizlik, saplantılı mesajlaşma ve yanlış bilginin tehlikeleri, dijital devrimin insanlığı etkileyen olumsuz yanları olarak görülüyor. Her gün neredeyse her dakika mesajlaşma, sosyal medyada vakit geçirme ve diğer yollarla telefonla iletişim kurma davranışları, kişinin gerçek hayattan soyutlanmasına ve fiziksel olarak hareketsiz kalmasına neden oluyor. Bütün bunlar bir araya geldiğinde, kişiyi olumsuz etkileyen bazı sonuçlar ortaya çıkıyor. Peki, akıllı telefonumuzla en sık gerçekleştirdiğimiz davranış olan mesajlaşmanın ne gibi olumsuz sonuçları olabilir? Gelin birlikte göz atalım.

Çok Fazla Mesajlaşma ve Sosyal Medya Kullanmanın Tehlikeleri

aşırı mesajlaşmanın zararları

İlk olarak, gerçek insanlarla yeterince etkileşim kurmamızı engelliyor ve yaşamımızın en önemli dönemi olan gençliğimizi, tabiri yerindeyse boşa geçirmemize neden oluyor. Daha sonra profesyonel yaşamımız da bundan olumsuz etkileniyor.

Buna ek olarak, telefonla yaşamak bir mesaj, sosyal güncelleme, e-posta veya benzer başka bir şey aldığımızda tetiklenen dopamin (“iyi hissettiren” bir nörotransmitter) bağımlılığına neden oluyor. Tam anlamıyla, kendimizi iyi hissettiğimiz için mesajlaşma ve sosyal medyayı kontrol etmeye bağımlı hale geliyoruz.

Ancak hepsi bununla sınırlı değil. Bir çalışma, mesajlaşma ve sosyal medya takıntısının duygusal sağlığımızı ve bilişsel yeteneğimizi de olumsuz etkilediğini gösteriyor.

Şimdi mesajlaşmanın olumsuz etkilerini nasıl fark edeceğimize geçelim.

Mesajlaşmanın Sizi Olumsuz Etkilediğini Gösteren 4 İşaret

Mesajlaşma sağlığınızı etkiliyor mu?

Mesajlaşmanın sağlığınızı etkileyip etkilemediğini anlamanın kesin bir yolu yoktur, ancak sizi olumsuz etkilediğini anlamanın bazı açık belirtileri vardır:

  1. Bildirim sesine verdiğiniz tepki: Telefonunuz çaldığında nasıl tepki veriyorsunuz? O anda yaptığınız şeyi yapmaya devam ediyor ve telefonunuzu bir süre sonra mı kontrol ediyorsunuz, yoksa işi gücü bırakıp telefonunuzu hemen elinize mi alıyorsunuz?
  2. Telefonunuzu kontrol etmediğinizde hissettikleriniz: Yaptığınıza işe devam edip, gelen bildirimi kontrol etmediğinizde ne hissediyorsunuz? Yalnızca bilinçsiz olarak irkilip işinize devam ediyorsanız, herhangi bir sorun yok. Ancak telefonunuzu kontrol etmemek sizi rahatsız ediyor ve hemen kontrol etmek için can atıyorsanız durum biraz sıkıntılı hale gelmiş demektir.
  3. Mesajlaşmak veya sosyal medya için ayırdığınız zaman: İster mesajlaşmak ister Facebook Messenger, ister başka bir sosyal platform olsun, hepsi aynıdır. Her gün mesajlaşma benzeri şekilde dijital olarak ne kadar zaman geçiriyorsunuz? Günün her saatinde dijital olarak birkaç saat iletişim kuruyorsanız, bu durum mesajlaşmanın yaşamanız üzerinde gerçek bir etki yarattığının bir işaretidir.
  4. Derin düşünmede zorlanıyor ya da ahlaki yargınız zayıfladıysa: İster inanın ister inanmayın, mesajlaşma ve sosyal medya kullanımına duyulan aşırı bağlılık, özellikle derin, yansıtıcı düşünce ve bilişsel yetenekleri azalttığı ve ahlaki yargılarımızı etkilediği tespit edilmiştir.

Bu işaretlerden herhangi birisini kendinizde fark ediyorsanız, bir probleminiz olabilir. Peki, bu konuda ne yapacaksınız?

Başlamak için, her gün en az iki saat telefonunuzdan uzak duracağınıza dair kendinize söz verin. Bunu yapmak için telefonunuzu kapatmanızı tavsiye ederim. Böylece telefonu duymak zorunda kalmazsınız.

Buna ek olarak, haftanın bir günü dijital herhangi bir şey olmadan geçirmek üzere planlayın. Dışarı çıkın, bisiklete binin, yürüyüş yapın, yerel pazarı gezin veya başka yeni bir şey deneyin. Ne yaparsanız yapın, öncelikle dışarı çıkın.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yıllar Geçse de Bozulmayan Dövmelerin 7 Önemli Özelliği