in

Çöp Sanatında Zirve Yapan Çalışma: Wild Wild Waste (Vahşi Vahşi Atık)

Dünya, geri dönüştürme yoluyla çöpleri yeniden değerlendirme alanında hızla gelişirken, bazı yetenekli sanatçılar da bu konuda üstlerine düşeni yerine getirmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda atık lastiklerden ya da hurda araba parçalarından çeşitli heykeller yapan Türk ya da yabancı sanatçıları mutlaka duymuşsunuzdur. Tek başına herhangi bir şey ifade etmeyen bu atıklar, yetenekli ellerde bir araya geldiğinde paha biçilemez sanat eserlerine dönüşmüşlerdi.

Bu yazımızda, yine atıklardan sanat eserleri yaratan bir sanatçıya yer verdik. Ancak bu sefer ki bildiğiniz gibi değil. Zira Bordalo II adını kullanan yetenekli sanatçı, Las Vegas şehir merkezinde yer alan terk edilmiş motelin bahçesine adeta çöplerden bir sanat sokağı inşa etti.

Portekizli aktivist ve çevreci sanatçı, “Wild Wild Waste (Vahşi Vahşi Atık”) adını verdiği çalışmasında çöp alanlarından, çöplüklerden, terk edilmiş fabrikalardan ve hurdalıklardan topladığı atık malzemelerle devasa hayvan heykelleri yarattı.

Çöplerden yapılan heykeller bir araya geldiğinde, ortaya adeta “çöp hayvanat bahçesi” diyebileceğimiz bir çalışma çıktı.

Vahşi hayvanların büyük boyutlu heykellerinden oluşan 10.000 metrekarelik hayvanat bahçesi, hem çöplerin sanat eserlerine de dönüştürülebileceğini, hem de geri dönüştürülmedikleri takdirde doğaya ve hayvanlara vereceği büyük zararı yansıtıyor.

Bordalo II, çalışmayı ziyaret edenleri insanlığın doğasını, atık üretimini ve hayvan habitatlarının metalaştırılmasını düşünmeye teşvik etmeyi amaçlıyor.

wild-wild-waste-balina-heykeli

Bordalo II’nin “Wild Wild Waste” adlı çalışması, Global Creative House’tan Justkids’in yardımları ve ABD’nin ünlü alışveriş sitelerinden Zappos’un desteği ile hayat buldu. Justkids küratörü Charlotte Dutoit, eser hakkında şu yorumu yapıyor; “Bordalo her gün bir şekilde istemediğimiz, çiğnediğimiz, çöp saydığımız nesnelerden ilham aldı. Biz çöplerimizden sorumlu olmayı reddettik ancak bu eğlenceli çalışma, çöplerimize karşı sorumluluğumuzu yeniden sorgulamamızı sağlayan harika bir eser oldu.”

wild-wild-waste-balina-penguen-heykeli

Heykeller arasında balık ağına takılmış büyük bir balina, bir kamyona hapsedilmiş bir aslan, plastik küpler üzerinde oturan bir penguen sürüsü ve araba parçalarından yapılmış bir panda ailesi yer alıyor.

kamyona-hapsedilmis-aslan

kamyona-hapsedilmis-aslan-1

kamyona-hapsedilmis-aslan-2

araba-parcalarindan-panda-ailesi

araba-parcalarindan-tilki-ailesi

atiklardan-yapilmis-hayvan-heykelleri

plastik-coplerden-penguen-ailesi

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayvanlarla İlgili Yüreğinizi Burkacak Üzücü Gerçekler

mutluluğu nerede ve nasıl buluruz

Gerçek Mutluluğu Nerede ve Nasıl Buluruz?