in

Dünyanın En Garip Hastalığı: Apotemnofili

Apotemnofili ya da diğer ismi ile vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu kişilerin uzuvlarını kestirmek istemelerine neden oluyor.

Birçoğumuzun adını dahi duymadığı bir hastalık olan apotemnofili yani vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu bireylerin bir ya da daha çok uzuvlarından rahatsız olmalarına hatta uzuvlarının kesilmesini istemelerine yol açıyor.

Apotemnofili nadir görülen bir sendrom

Vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu nadir görülen bir sendrom ve bu sendroma sahip kişiler bir ya da daha çok uzuvlarının kendilerine ait olmadığını düşünüyorlar. Kol, bacak gibi uzuvlarının kendilerine ait olmadığını hisseden bireyler söz konusu uzuvlarından kurtulmak istiyorlar, yani başka bir deyişle kendilerini sakat bırakmak pahasına uzuvlarının kesilmesini istiyorlar.

Hastalığın nedeni belirsiz

Apotemnofili sendromunun nedeni konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor. Uzmanlar hastalığın nedeni hakkında fikir birliğine varabilmiş değil. Bazı uzmanlar hastalığın erken yaşlarda kendini ampüte bir bireyle özdeşleştirmekten kaynaklanma olasılığının yüksek olduğunu belirtirken bazılarıysa hastalığın kaynağının beynin prefrontal kortekst bölgesinde ortaya çıkan bir hasar nedeni ile şekillendiği görüşünde.

Doktorlar sağlıklı uzuvları kesmeyi reddediyorlar

Vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu sorunu yaşayan kişilerin birçoğu doktorlara başvurarak kendilerine ait olmadığını düşündükleri uzuvların ampüte edilmesini yani kesilmesini istiyorlar ancak doktorlar sağlıklı uzuvları kesmeyi reddediyorlar. Hastalığı terapi ile tedavi etme yoluna gidilse de bu yöntem ne yazık ki pek de işe yaramıyor ve hastalar isteklerini yerine getirecek yasa dışı çalışan doktorlar bulma yoluna gidiyorlar.

Uzvundan kurtulmaya çalışırken hayatını kaybedenler var

Doktorların kesmediği uzvunu yasa dışı şekilde kestiren ya da kendisi kesen hastaların bir kısmı operasyon sırasında ya da sonrasında gelişen komplikasyonlar nedeni ile yaşamını kaybediyor. Bugüne dek çok sayıda hastanın bu şekilde hayatını kaybettiği biliniyor.

Hastalar internette buluşuyor

Apotemnofili hastaları internet gruplarında buluşuyor ve bu gruplarda uzuvlarını kesmeyi kabul edecek doktor bulmaya çalışıyor. Gruplarda sadece bu iş ile ilgilenenler var, operasyonu yapmayı kabul eden doktorlar ile apotemnophilia hastalarını buluşturuyorlar ve tabi ki bu işten kazanç sağlıyorlar.

 

 

 

 

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yıllarda Adını Sıkça Duyduğumuz K-Pop Nedir?

Filistinli cesur kız

İsrail’in 16 Yaşındaki Ahed’i Tutuklamasına Tepkiler Sürüyor