in

Dünyanın En Garip Yasaları (10 İlginç Yasak)

Yasalar toplumsal yaşamın olmazsa olmaz yazılı kurallarıdır. Bu kurallar olmasa dünyayı zorbalar yönetirdi . Peki, bu yasaların hepsi olması gereken yani mantıklı yasalar mı? Pek sanmıyoruz…

Karayipler’de 50 Cent’in sahnede küfür ettiği için tutuklandığını hatırlayanlarınız vardır. Pek çok ülkede bunun gibi arkaik ve zorlama yasalar mevcut. Merak ettik ve dünyanın en garip yasalarını araştırdık. Özellikle dünyayı gezmeye imkanı olanların aklında tutması gereken 10 garip yasayı bir araya getirdik.

1. İngiltere’nin Somon Yasası

ingiltere-somon-yasasi

İngiltere Parlamentosu’nun 1986 tarihli Somon Yasası, şüpheli koşullar altında somon balığı bulundurmanın yasa dışı olduğunu belirtir.

2. Singapur’un Sakız Yasası

singapur-sakiz-yasasi

Singapur’da sakız çiğnemek yasaktır ve ülkeye sakız sokulmasına izin verilmez. Bu zorlama yasanın amacı kamusal alanların temiz tutulmasını sağlamaktır. Nikotin sakızı yasak kapsamına girmez.

3. Danimarka’nın İsim Yasası

danimarka-isim-yasasi

Danimarka’da bebeklere isim vermenin yasası vardır. Bebeğinize 7000 onaylı isimden başka bir isim vermek istiyorsanız, geçerli bir sebep göstererek hükümetten onay almanız gerekir.

4. Meksika’nın Bisiklet Yasası

meksika-bisiklet-yasasi

Meksika’da bisiklet sürerken ayakları pedallardan ayırmak yasaktır. Bu yasa, ayakları pedallardan çekmenin kontrol kaybına yol açabileceği düşüncesi ve bisiklet süren kişileri koruma amacıyla 1892’de getirildi. Daha garibi elleri direksiyondan ayırmanın yasak olmamasıdır.

5. İsviçre’nin Çıplak Yürüyüş Yasası

İsviçre kantonu Appenzell’de çıplak bir Alman erkeğin Alpler’de piknik yapan bir ailenin yanından geçmesi üzerine 2009’da yürürlüğe giren bir yasadır.

6. Venedik’in Güvercin Besleme Yasası

venedik-guvercin-besleme-yasasi

Venedik’in San Marco Meydanı’nda güvercinleri beslemenin 700$’a kadar cezası vardır. Yasa, kuşların insan sağlığı ve anıtlar için tehdit oluşturduğu gerekçesiyle getirildi.

7. Kanada’nın Gürültü Yasası

Ontario’daki Petrolia kentinde aşırı gürültüyü sınırlamak amacıyla bağırmak, çığlık atmak, düdük çalmak ve şarkı söylemek yasaklanmıştır.

8. Georgia’nın Tavuk Yasası

georgia-tavuk-yasasi

ABD’nin Georgia eyaletinde tavukların sahibinin evinin bulunduğu sokakta karşıya geçmesi yasaktır. Yasanın amacı sahiplerinin tavukları her zaman kontrol altında tutmasını sağlamaktır.

9. Yunanistan’ın Topuklu Ayakkabı Yasası

yunanistan-topuklu-ayakkabi-yasasi

Yunanistan’ın tarihi şehirlerini gezmeyi planlıyorsanız sivri topuklu ayakkabılarınızı evde bırakın. Zira bazı antik anıtlarda sivri topuklu ayakkabı giymek yapılara zarar verebileceği gerekçesiyle yasaklanmıştır.

10. Almanya’nın Benzin Yasası

almanya-benzin-yasasi

Almanya’da otoyolda benzininiz biterse para cezası ödüyorsunuz. Yasa, kendisine saygı duyan Almanlar gibi daha iyi ve önceden plan yapmış olmayı teşvik ediyor.

Siz de bunlara benzer garip yasalar biliyorsanız, yorum bölümünü kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tek-eslilik-monigami

Kadınların Tek Eşlilik Tercihi Yaradılıştan mı Geliyor?

mutluluk-listesi

Mutluluk Listesi Yaparak Mutlu Olmaya Ne Dersiniz?