in

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Neden Hep Kuzey Avrupa’dan Çıkıyor?

BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı, her yıl dünyanın en mutlu ülkeleri listesine yer verilen Dünya Mutluluk Raporu’nu yayınlıyor. Geçtiğimiz yıl dünyanın en mutlu ülkesi Norveç olmuştu. Bu yıl ise bu unvan Finlandiya’nın eline geçti. İlk dört ise şöyle; Finlandiya, Norveç, Danimarka ve İzlanda. Bu sonuçlar uzun, soğuk ve karanlık kışlar geçirmelerine rağmen, İskandinav ülkelerinin vatandaşlarının yeryüzündeki en mutlu insanlar olduğunu gösteriyor.

Dünya Mutluluk Raporu’nun hazırlayan editör ve yardımcı editörler, İskandinav ülkelerindeki insanların neden diğerlerinden daha mutlu olduğunu kritik noktalara değinerek açıklıyorlar. İşte o açıklamalar;

Vatandaşlar ve devlet destek programları arasında komşular arasındakine benzeyen bir ilişki var. İnsanlar güvende hissetmek isterken, aynı zamanda güvenebilecekleri bir topluma sahip olmanın  da faydalarına olacağını düşünüyorlar.

Raporun yardımcı editörlerinden Dr. Jan-Emmanuel De Neve, “İskandinav ülkeleri sosyal destek konusunda çok gelişmişler.” diyor ve ekliyor, “En iyi toplumların, birbirlerinin boğazını sıkmaya çalışmayan toplumlar olduğunu görebiliyorsunuz. Ancak aynı zamanda yüksek seviyede kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH)’ya sahipler.

Hem De Neve hem de çalışmanın editörlerinden Profesör John Helliwell, İskandinav ülkelerinde bireylerin yolda buldukları bir yabancının cüzdanını sahibine ulaştırma ihtimallerinin, diğer ülkelere göre çok daha yüksek olduğunu, bunun da “sosyal destek” denilen şey olduğunu ifade ediyorlar.

Bir toplumda toplum ruhunun yaratılması zor bir şeydir ancak Helliwell, vatandaşlarını mutlu etmek isteyen hükümetlerin bu alandaki yerel girişimleri destekleyerek bunu yapabileceklerini ifade ediyor.

Helliwell, “İnsanların birbirleriyle yüz yüze etkileşime girebilecekleri olumlu sosyal alanlar yaratmak bir başlangıçtır. İnsanları bir araya getirirseniz, onlara başka insanlara yardım etme fırsatı vermiş olursunuz ve bu da kendileri ve toplum hakkında daha iyi hissetmelerine yardımcı olur.” diyor.

De Neve ayrıca bir iş yerindeki iş güvenliğinin ve koşulların mutluluk seviyeleri üzerinde dramatik bir etkiye sahip olabileceğine inanıyor ve şöyle diyor:

Kolayca işe alma ve kolayca işten çıkarma kültürünün olduğu iş yerlerinde insanlar mutsuz oluyor. Mutluluk raporu sıralamasında yükselmek isteyen ülkeler, İskandinavya gibi daha kapsamlı işsizlik programlarına ihtiyaç duyabilir.

Helliwell ise “İskandinav ülkelerinin çoğunun işsizler için çeşitli hizmetleri var.” diyor.

İşsizlik sigortası ve çocuk desteği var.” Ayrıca bu programları birleştiriyorlar ve farklı bireyler için özelleştirilmiş paketlere sahipler. Helliwell, göçmenlere genellikle dil becerileri konusunda yardım verildiğini ve çalışma dışı programlar arasında “uzun süreli işsizliği” önlemek için iş deneyimi programlarına yer verildiğini ifade ediyor.

Peki, Türkiye için durum nasıl? Dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında kaçıncı sıradayız?

Az çok tahmin ediyor olabilirsiniz, şahsi fikrim olarak bu sıralamada ilk 100 arasında girmiş olmamız bile mucize ancak 74. sıradayız.

dünyanın en mutlu ülkeleri sıralaması 2018

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güneş yok olsaydı

Güneş Bir Haftalığına Aniden Yok Olsaydı Ne Olurdu?

yeni-bir-seyi-hizli-ogrenmek

20 Saat İçinde İstediğiniz Herhangi Bir Şeyi Öğrenebilirsiniz