in

Dünyanın En Tuhaf Yırtıcısı: Fossa

Afrika’nın doğu kıyısında yer alan Madagaskar adasında hiçbir şey göründüğü gibi değil. Lemur olarak adlandırılan ilkel primatlar ağaçkakan, sincap ve maymunların ekolojik rollerini yerine getirirken, Tenrek olarak bilinen küçük, dikenli, sivri burunlu yaratıklar ise köstebek ve kirpilerin rollerini oynuyor. Ve Fossa olarak adlandırılan firavun faresi gibi garip görünümlü bir yırtıcı büyük kediler gibi avlanıyor. Fossaların yaşam tarzı ve davranışları, yakın zamana kadar büyük ölçüde gizemini koruyordu. Ancak yapılan saha çalışmaları ve bilimsel incelemeler dünyanın en tuhaf yırtıcısı olan fossaların yaşamlarına ışık tutuyor.

Şimdi gelin fossaların yaşamına birlikte göz atalım.

Bir köpek ve bir kedinin melezi gibi görünen fossa, dünyanın en garip etobur canlılarından birisidir. Bir köpeğinki gibi burnu, bir leopar gibi dişleri ve bir su samuru gibi bıyıkları vardır.

fossa-ozellikleri

Ankarafantsika Ulusal Parkı’ndaki bu tuhaf yaratıkları inceleyen uzmanlar, “Fossalar uzun kuyruklu ve kısa boylu bir pumaya benziyorlar ancak bir firavun faresinin inatçılığına sahipler.” diyor.

fossa nedir

Fossa ve diğer Madagaskar hayvanlarının garip görünüşünün nedeni, adanın Afrika’dan koptuğu ve dev bir gemi gibi sürüklendiği 160 milyon yıl öncesine dayanıyor. Bilim adamlarına göre, denizde sürüklenen bu kara parçasında sadece dinozorlar, birkaç ilkel kuş ve memeli vardı. Daha sonra primatlar ve birkaç hayvan grubu, muhtemelen yüzen kütüklerle adaya geldi.

Etrafta başka bir etobur yokken firavun fareleri, misk kedileri ve fossa Madagaskar’ın yırtıcı hayvanları oldu. Ancak fossa diğer yırtıcılardan farklı olarak, genellikle büyük kedilerin avlamaya cesaret edebileceği büyüklükteki otçul hayvanlarını avladı. Bir zamanlar, bilim adamları fossa’nın aslında ilkel bir kedi olduğuna inanıyordu, çünkü birçok kedi karakterine sahipmiş gibi görünüyordu. Ancak yakın zamandaki DNA çalışmaları, aslında firavun faresi ile daha yakından ilişki olduğunu doğruladı.

fossa yavrusu

Fossa, 22 ila 26 kilo arasında ağırlığa sahip bir hayvan için, ağaçlarda inanılmaz derecede çevik hareket ediyor. Tıknaz gövdesi, güçlü uzuvları ve ekstra uzun kuyruğu dengelenmesine ve sıçramasına yardımcı oluyor.

Büyük gözler, geri çekilebilir pençeler ve uzun köpek dişleri dünyanın en garip yırtıcısı fossa’yı amansız bir avcı yapıyor.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mutlu bir gün için yapılması gerekenler

Mutlu Bir Gün İçin Sabah Uyanınca Yapılması Gerekenler

başarılı insanların alışkanlıkları

Çok Başarılı İnsanların Her Gün Yaptığı 12 Şey