in

Dünyayı Sanat ve Nezaket Yoluyla Değiştiren 9 Kişi

Nezaket, insan ruhunun görülemeyen ancak hissedilebilen bir halidir. Bazen bir iltifat, bir onay kelimesi veya nazik bir bakış gibi basit şeylerin ardında gizlenir. Dünyamız, ilham veren ve motive edebilen inanılmaz insanlarla dolu. Bu sanatçılar, sanatlarını kullanarak dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye karar verdiler.

Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için yapılmış 9 etkileyici sanat eserini derledik.

#1. Germen Crew

Germen Crew adını kullanan 13 sokak sanatçısından oluşan bir grup, Meksika’nın Palmitas şehrinin yetkilileri tarafından kirli evlerin duvarlarını boyamaya davet edildi. Sanatçıların 20.000 metrekarelik bir “tuval” ile çalışması gerekiyordu.

Sanatçıların bütün işi bitirmesi yaklaşık 5 ay sürdü. Ama sonuç buna değdi. 1.808 kişinin yaşadığı 209 ev, gökkuşağının tüm renkleri ile boyandı. Konut sahipleri bu değişimi çok olumlu karşıladılar. Ama en önemlisi, parlak renklerin kentteki suç düzeyini azaltmaya yardımcı olmasıydı. Suç oranı neredeyse sıfıra yaklaştı.

germen-crew-0

germen-crew-1

germen-crew-2

germen-crew-3

#2. Patrick Commecy

Fransız sanatçı Patrick Commecy ve ekibi, binaların duvarlarına gerçekçi grafiti duvar resimleri çiziyor ve dünyayı daha aydınlık bir yer haline getiriyor. Ekip göze hoş görünmeyen bir cephe gördüğünde, boya ve fırçaları alıp basit sokakları bir sanat galerisine dönüştürüyor.

Patrick-Commecy-1

Patrick-Commecy-4

Patrick-Commecy-0

Patrick-Commecy-3

Patrick-Commecy-5

#3. Jeff Hanson

Jeff Hanson çocukken, beyninde neredeyse görme engelli olmasına neden olacak bir tümör tespit edildi. Jeff kemoterapiye devam ederken, annesi onun dikkatini sanatla dağıttı. Jeff şu an 21 yaşında ve çoktan ünlü bir sanatçı oldu. Büyük nesnelerin sadece konturlarını ve renklerini ayırt edebilmesine rağmen, kendi yöntemini icat etti. Bugün, Hanson’un ortalama maliyeti 4.000 dolar olan resimlerinden bazıları, Warrent Buffet ve Elton John gibi ünlü isimlerin koleksiyonlarında yer alıyor.

Jeff-Hanson-1

Jeff-Hanson-2

Jeff-Hanson-3

Jeff-Hanson-4

Jeff-Hanson-5

#4. Martina Billi

İtalyan Martini Billi, sanata yeni başlayan bir sanatçı. Florentine Güzel Sanatlar Akademisi’nde çalışıyor. Ona göre doğa, yaratıcılığa ilham veriyor. Bu yüzden resimlerinde genellikle hayvanları tasvir etmeyi tercih ediyor. Sanatçının en önemli özelliği ise, eserlerini tuval veya kağıt yerine tahta üzerine yapıyor. Sevgi, nezaket ve doğa, Martina’nın sanatının ayrılmaz parçaları.

Martina-Billi-0

Martina-Billi-1

Martina-Billi-2

Martina-Billi-3

Martina-Billi-4

#5. Agnes Kasparkova

Agnes Kasparkova, 91 yaşında bir Çek sokak sanatçısı.

Kasparkova, Çek Cumhuriyeti’nde küçük bir köy olan Luka’yı inanılmaz ve nefes kesici bir şeye çevirmeye karar verdi ve yaklaşık 40 yıldır köydeki evlerin üzerine desenler çizerek köye güzellik katıyor. Çizimleri köyde yaşayan herkes tarafından beğeniliyor. Şimdi tüm dünyada tarafından tanınan bir sanatçı olan Agnes’in en şaşırtıcı özelliği, çizdiği şeyleri önceden düşünmemesi ve ortaya nasıl bir sonuç çıkacağını bilmemesi.

Agnes-Kasparkova-0

Agnes-Kasparkova-1

Agnes-Kasparkova-2

Agnes-Kasparkova-3

#6. Roberto Mamani Mamani

Roberto-Mamani-Mamani-0

Roberto-Mamani-Mamani-1

Roberto-Mamani-Mamani-2

#7. Jan Vormann ve Lego Yamalar

Jan-Vormann-0

Jan-Vormann-1

Jan-Vormann-2

Jan-Vormann-3

#8. Tyree Guyton

Tyree-Guyton-0

Tyree-Guyton-1

Tyree-Guyton-2

#9. Göteborg’un “Gurur tramvayları”

“Gurur tramvayları”, Göteborg belediyesinin bir projesi ve genç sanatçıların ikonik tramvayları yeniden boyamasını kapsıyor. Her tramvay gökkuşağının farklı bir rengi kullanılarak boyandı ve tüm tramvaylar kendi tarzlarına kavuştu. Göteborg sakinleri, her gün şehrin içinden geçen bu göz kamaştırıcı “Gurur Tramvayları”nı görebiliyor.

gurur-tramvaylari-0

gurur-tramvaylari-1

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgi-ve-mutluluk

Sevgi, Nezaket ve Mutluluğu Tamamen Kavramanın Basit Bir Yolu

dev çekirge

Gerçek Olduklarına İnanmakta Zorlanacağınız 20 Anormal Büyük Hayvan