in

Evcil Hayvan Beslemek İnsanı Mutlu Ediyor

Gün geçtikçe daha fazla insan hayatını evcil hayvanlar ile paylaşmayı tercih ediyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri şehirde apartmanlara sıkışmış bir yaşam sürdüren insanların doğaya duydukları özlem.

Hayvanlar doğa ile bizlerin arasındaki bağ konumundalar. Ancak bununla da kalmıyor zira hayvan beslemek insanı mutlu ediyor. Bu gerçek bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Peki, evcil hayvanlar bizi neden mutlu ediyor?

Hayvanlar bizi daha aktif hale getiriyor

Evcil hayvanların mutlu etmesinin altında yatan en önemli sebeplerden biri bizleri daha aktif hale getirmeleri. İster köpeğinizle dolaşmaya çıkın, ister kedinizle oyun oynayın hareket etmiş oluyorsunuz ve hareket etmek de mutlu olmayı sağlıyor.

Daha sağlıklı olmamıza yardım ediyorlar

Sağlıklı insan mutlu insandır ve evcil hayvanlar daha sağlıklı olmamıza yardım ediyor böylece mutlu olmamızı sağlıyorlar. Hayvanlar ile birlikte yaşamak bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve bu da hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor. Ayrıca yapılan araştırmalar evcil hayvanlar ile birlikte yaşayanların kardiyovasküler hastalıklara yakalanma olasılığı da azalıyor. Kedilerle yaşayan insanlarda kalp krizi ve felç görülme riski diğerlerinden tam %40 daha düşük.

Kendimizi faydalı hissetmemizi sağlıyorlar

Evcil hayvanlara bakmak, beslemek, ihtiyaçlarını karşılamak kendimizi faydalı hissetmemizi sağlıyor. Bu da beraberinde özsaygının gelişmesini getiriyor ve bu iki etken de insanları mutlu ediyor. Unutmayın, depresyona giren kişilerin birçoğu aynı şeyden şikayetçi; kendini faydasız hissetmekten.

Hayvanlar sosyal yönümüzü geliştiriyor

İşte evcil hayvanların mutluluğa yaptığı en büyük katkılardan biri daha; sosyal yönümüzü geliştirmek. Diğer bireyler ile daha rahat iletişime geçmek mutlu olmayı sağlıyor. Kısacası hayvanlar bizi hem daha sağlıklı hem de mutlu kılıyor.

Bu paylaşıma puan ver

1 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manuş Baba’nın Dillerden Düşmeyen Şarkısı Çalıntı Çıktı

Son Yıllarda Adını Sıkça Duyduğumuz K-Pop Nedir?