in

Evde Doğal Sıvı Sabun Nasıl Yapılır?

Sabun şüphesiz ki en fazla kullanılan temizlik malzemelerinden biri ve bu denli çok kullandığımız bir malzemenin doğal olması son derece önemli.

Piyasada satılan hemen tüm sabunlarda yoğun şekilde kimyasal madde yer alıyor, bu nedenle evde sıvı sabun yaparak doğal ve sağlıklı temizliğin tadını çıkartmak en doğrusu.

Son yıllarda sıvı sabun gittikçe daha fazla kişinin tercihi oluyor, bunun altında yatan en önemli iki neden sıvı sabunun daha hijyenik olduğunun düşünülmesi ve tabi ki kullanım kolaylığı. Ancak bu iki sebep nedeni ile yöneldiğimiz sıvı sabunların birçoğunun içinde çok fazla kimyasal madde bulunuyor ve tahmin edilebileceği gibi bu maddelerin sağlığa zarar verme riski yüksek. Ancak bu sıvı sabun kullanamayacağımız anlamına da gelmiyor. Evde doğal malzemeler kullanarak kendi sıvı sabunumuzu yapabilir ve böylece sağlığımızı koruyabiliriz, üstelik bunu çok da makul bir bütçe ile yapabiliriz.

Malzemeler

Evde sıvı sabun yapımı için tabi ki doğal malzemelerden yararlanacağız. Evde doğal sıvı sabun yapımı için ihtiyacımız olan malzemeler;

  • 250 gram doğal zeytinyağı sabunu
  • 5 litre su
  • Lavanta, okaliptüs yağı gibi hem hoş kokulu hem de antibakteriyel esansiyel yağlar
  • E vitamini ya da gliserin (bunlar besleyici ve cildi yumuşatıcı özelliğe sahip malzemeler, isterseniz kullanmayabilirsiniz)

Yapılışı

Aslında bu tarifte ihtiyacımız olan su miktarı 4 litre ancak 5 litre suya en sevdiğiniz meyveyi koyup kaynatarak çok hoş kokulu bir sabun elde edebilirsiniz, bu nedenle 5 litre su dedik. Seçeceğiniz herhangi meyve ya da meyvelerle 5 litre suyu 4 litreye düşene dek kaynatıp o suyu kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Öncelikle 250 gram sabunu rendeleyin.
  • Sonra rendelenmiş sabunu suya katıp kaynatın.
  • 12 saat kadar soğutun ve blenderden geçirin.
  • Son olarak esansiyel yağları ve eğer kullanacaksanız gliserin ve e vitaminini katıp biraz daha karıştırın.,

İşte ev yapımı doğal sıvı sabun hazır. Bu sabunu sadece ellerinizi yıkamak için değil vücut temizliği için de gönül rahatlığıyla kullanabileceğinizi de eklemeden geçmeyelim.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teoman’ın Yeni Albümü Koyu Antoloji

The Cranberries Solisti Dolores O’Riordan Hayatını Kaybetti