in

Evde Ruj Nasıl Yapılır?

Evde ruj nasıl yapılır

Makyaj denilince akla gelen ilk malzeme tabi ki ruj. Hatta öyle ki makyaj yapmaktan çok hoşlanmayan kadınlar bile ruj kullanıyorlar. Ancak özellikle de ekolojik bilinci gelişmiş kadınlar artık kozmetik markalarınca kullanılan rujları almak istemiyorlar zira çoğu rujun ana maddesi balina yağı.

Ayrıca kozmetik markalarının büyük kısmı rujlarda kimyasal maddeler de kullanıyorlar ve tüm bu etkenler birçok kadını evde ruj yapımı konusunda teşvik ediyor.

Evde ruj yapmak hem çok kolay hem de hesaplı

Siz de gerek hayvanları korumak gerek kimyasallardan uzak durmak ve tasarruf etmek için evde ruj nasıl yapılır diye düşünüyorsanız emin olun ki evde ruj yapmak sandığınızdan çok daha kolay.

Malzemeler

Evde ruj yapımı için birçok farklı yöntem ve malzeme kullanılıyor, biz balmumu ile ruj yapımı tarifini paylaşacağız. Balmumundan ruj yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlar;

  • 1 tatlı kaşığı balmumu
  • 1 çay kaşığı shea yağı ya da kakao yağı
  • 1 tatlı kaşığı hindistancevizi yağı

Balmumunu da kullanacağınız yağları da aktarlarda ya da online alışveriş sitelerinde kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca tüm malzemelerin tamamen doğal olduklarını da ekleyelim.

Yapılışı

Bir kaseye önce balmumunu ardından diğer malzemeleri koyup benmari usulü yani kaseyi sıcak su dolu bir tencerenin içine oturtarak ve  karıştırarak eritin. İşte rujunuz hazır. Bu tarifi istediğiniz şekilde renklendirme şansına da sahipsiniz. Bu arada doğal rujun aynı zamanda dudakları çok iyi nemlendirerek koruduğunu da söylemeliyiz.

Rujunuzu renklendirmek istiyorsanız eritme işlemi bittikten sonra sıcak sudan çıkarttığınız kaseye dilediğiniz tona uygun olan şu malzemeleri katabilirsiniz;

  • Kırmızı tonlar için: 1/8 çay kaşığı pancar kökü tozu veya hiç kimyasal katkı içermeyen 1 damla doğal kırmızı gıda boyası . NOT: Bunları yavaşça ve karıştırarak eklemelisiniz.
  • Kahverengi ve ten rengi tonları için: 1/4 çay kaşığı organik kakao tozu , tarçın veya zerdeçal. Bu malzemelerden seçtiğinizi ruj istediğiniz tona gelene dek katabilirsiniz. Ancak bir anda boşaltmak yerine küçük tutamlar halinde eklerseniz istediğiniz tonu yakalamanız çok daha kolay olur.
  • Daha mat bir doku için: 1/4 çay kaşığı bentonit kil
  • Koku için: İsteğe bağlı bir esansiyel yağ

Rujunuz hazır, yazımızı bitirirken ev yapımı ruju kullanmaya başlamadan önce en az yarım saat soğumaya bırakmanız gerektiğini belirtelim. Ayrıca ruju cam bir kavanozda ve serin bir yerde saklamanız gerektiğini de eklemeden geçmeyelim.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çikolata İnsanı Neden Mutlu Eder?

Manuş Baba’nın Dillerden Düşmeyen Şarkısı Çalıntı Çıktı