in

Evde Toz Çamaşır Deterjanı Yapımı

Çamaşır deterjanı özellikle kalabalık ailelerin en büyük giderlerinden birisidir. Öyle ki çamaşır makinesi gün aşırı çalışır ve 5-10 kilogramlık çamaşır deterjanı kısa sürede tükenir. Ancak çamaşır deterjanınızı kendiniz yaparak bu masrafı bir nebze olsun azaltabilirsiniz.

Ev yapımı çamaşır deterjanı, evde yapılabilecek en kolay ürünler arasında yer alıyor. 2 adımlı bu tarifi yapmak için sadece 3 malzemeye ihtiyacınız var. Üstelik tarifte kullanacağınız sabunu istediğiniz türden seçerek çamaşırlarınızın mis gibi kokmasını da sağlayabilirsiniz.

Ev Yapımı Toz Çamaşır Deterjanı Tarifi

Bu özel tarif, size birkaç hafta yetecek büyük miktarda deterjan içindir. Hava geçirmez bir saklama kabında sakladığınız ve nemlenmesini önlediğiniz sürece mükemmel bir şekilde formunu korur. Çamaşır makinenizin bulunduğu yer nemliyse, kullanacağınız miktar dışındaki deterjanı başka bir yerde muhafaza etmenizi tavsiye ediyorum.

ev-yapimi-toz-camasir-deterjani

Malzemeler:

Aşağıdaki malzemeleri temizlik malzemeleri satan yerlerden veya internetten temin edebilirsiniz.

  • 8 bardak Boraks
  • 6 bardak çamaşır sodası
  • 3 kalıp sabun (istediğiniz sabunu kullanabilirsiniz)
  • Mutfak robotu veya rende

Hazırlanışı:

  1. Öncelikle sabunları rendeleyin. Sabunları rendelemek için bir mutfak robotu kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak robotunuz yoksa basit bir rende de işe yarayacaktır. Ev yapımı çamaşır deterjanını sık sık yapmayı düşünürseniz, bir mutfak robotu almanızı tavsiye ederim.
  2. Daha sonra rendelenmiş sabuna Boraks ve çamaşır sodası ilave ederek iyice karıştırın.

Hepsi bu kadar! Ev yapımı çamaşır deterjanınız hazır!

Her dolu makine için 2-3 yemek kaşığı deterjan kullanın. Çamaşırlarınız anormal derecede kirliyse, 5 yemek kaşığı kadar kullanabilirsiniz. Ancak daha fazlasına gerçekten ihtiyacınız yok. Çünkü hem Boraks hem de çamaşır sodası leke ve kokuları mükemmel derecede gideriyor ve her ikisi de tercih ettiğiniz sabunun etkisini yükseltiyor.

Deterjanınıza farklı bir koku eklemek isterseniz uçucu yağları kullanabilirsiniz. Lavanta yağı, limon esansı ya da tarçın esansı yağı inanılmaz derecede hoş kokulu bir deterjan elde etmenizi sağlar.

ÖNEMLİ NOT: Ev yapımı çamaşır deterjanınızı elde yıkamalar için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ancak çamaşır makinenizde denemeden önce üreticiye danışmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google-hakkimizda-neler-biliyor

Google Bizimle İlgili Neler Biliyor?

istenmeyen-aliskanliklardan-kurtulma

5 Adımda İstenmeyen Alışkanlıklardan Kurtulma