in

Evlilik Bizi Mutlu Eder mi? Evlenmeli miyiz?

Evlilik mutluluk getirir mi?

Evlilik mutlu eder mi?” sorusunun cevabı her zaman büyük bir tartışma konusu olmuştur. Kanıtlar, evlilik ile mutluluk arasında kesin bir bağ olduğunu gösteriyor. Ancak tam aksine mutsuzluk ile evlilik arasında da bir ilişki mevcut. Yani, güçlü bir evliliğe sahip olmak bizi mutlu ederken, tam tersi durumda mutsuz oluyoruz.

Bu alanda yapılan bir çalışmada, araştırmacılar 5 yıl boyunca 10,000’den fazla kişinin mutluluk grafiğini takip ettiler ve evli olanların çok daha fazla mutlu olduğu sonucuna ulaştılar. Çalışma, katılımcıların medeni hallerindeki değişimler göz önüne alındığında, 5 yıllık süreçte evliliğini koruyanların boşanmış olanlara göre daha mutlu ve daha az depresyona eğilimli oldukları ortaya koydu. Çalışmanın sonucu olarak, evlenmek ve evli kalmak açık bir şekilde daha büyük mutluluk ile ilişkilendirildi.

Evliliğin mutluluk ile bir başka olası ve önemli ilişkisi de iyi bir fiziksel sağlıktır. Çok sayıda çalışma, evli insanların diğer gruplardan daha yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve kanser geliştirme, ameliyat geçirme, zatürre, felç, bunama, trafik kazası geçirme ve hatta cinayete kurban gitme olasılığının nispeten daha az olduğunu gösteriyor. Yani evli insanlar (özellikle de aynı kişiyle mümkün olduğu kadar uzun süre evli kalanlar) nispeten daha uzun yaşıyorlar.

Peki, Mutlu Olmak İçin Evlenmek Şart mı?

Bu konuda bazı önemli ayrıntılara yer vermemiz gerekiyor. Araştırmacılara göre, evli olan insanlar istemsiz olarak daha mutlu olduklarına inanıyor, ancak daha mutlu olmak için evlenmek gerekmiyor.

Örneğin, evli kadınların bütün gün zamanlarını nasıl geçirdiğini izleyen bir çalışma, evliliğin kadınlara hem fayda hem de zahmet getirdiğini ve bu fayda ve zahmetin birbirini dengelediğini ortaya koymuştur. Yani, evli kadınlar evli olmayan yaşıtlarından daha az yalnız zaman geçiriyorlar ve daha fazla seks yapıyorlar. Ancak aynı zamanda arkadaşlarıyla daha az zaman geçiriyorlar, daha az okuyorlar ya da televizyon seyrediyorlar. Daha çok ev işleri yaparak, yemek hazırlayarak ve çocuklara bakarak zaman geçiriyorlar.

Sonuç olarak bu sorunun herkes için farklı bir cevabı olsa da, iyi bir eşe sahip olmak bize birçok potansiyel fayda sağlar ve mutluluk bunlardan sadece biridir diyebiliriz.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dis-beyazlatma-formulu

Ev Yapımı Diş Beyazlatma Formülleri

tek-eslilik-monigami

Kadınların Tek Eşlilik Tercihi Yaradılıştan mı Geliyor?