in

Gerçek Mutluluğu Nerede ve Nasıl Buluruz?

Neden aradığınızı her zaman son baktığınız yerde buluyorsunuz? Çünkü bir kez bulduğunuzda, başka bir yere bakmanıza gerek kalmıyor. Gerçek mutluluk biraz farklı. Onu bulabiliriz, kaybedebiliriz ya da gerçek mutluluk olup olmadığı konusunda kafa karışıklığı yaşayabiliriz.

Gerçek mutluluğun en şaşırtıcı yanı onu ne kadar çok kovalarsanız, elde etmenin o kadar zorlaşmasıdır. Aslında onu kovalamamız gerekmiyor. Gerçek mutluluğu ayaklarımızın altında büyütebiliriz.

Akılsız adam mutluluğu uzakta arar, akıllı olan ayaklarının altında büyütür.” – James Oppenheim

Bilge Büyükannenin Hikayesi

Dhitinart Napattalung, The Compass of Now adlı kitabında bilge bir büyükannenin hikayesini paylaşıyor. Bilge büyükanne, torunlarının aradıkları mutluluğun çok uzakta olmadığını ancak bulması zor bir yerde olduğunu anlamalarına yardımcı oluyor.

Hikaye şöyle:

Bir zamanlar iki torunu kısa süre önce yanına taşınan bir kadın yaşıyordu. İki genç, her gece işten sonra alışveriş merkezlerinde, barlarda ya da sinemada eğlenmek için dışarı çıkıyor ve büyükannelerini evde yalnız bırakıyorlardı.

Büyükanne onlara çok fazla dışarı çıkmamalarını söylediğinde, her iki torun da, her gün çok sıkı çalıştıklarını ve dışarıya çıkıp eğlenmeyi hak ettiklerini söylüyorlardı.

Bir gece geç saatlerde, iki torun keyifli bir akşamdan sonra evlerine döndüklerinde, büyükannelerini evlerinin önünde yere eğilmiş bir şey ararken buldular. Büyükanne, onlara dikiş iğnesini kaybettiğini söyledi.

Torunlardan birisi, “Tam olarak nereye düştüğünü düşünüyorsun, büyükanne? Bulmana yardımcı olalım.” dedi.

Büyükanne hızla cevap verdi, “Yatağımın etrafında bir yere düşürdüm.

“Ne? Sonra iğneyi aramak için buraya mı geldin, büyükanne?

“Sokak lambası burayı çok iyi aydınlatıyor, iğnemi bulmanın en kolay yeri burası.”

Bu cevap üzerine, her iki torunda büyük bir kahkaha attı.

“Büyükanne, kafan nasıl bu kadar karıştı? İğneni yatak odanda düşürdün ama sokak lambası burayı aydınlatıyor diye burada mı aramaya geldin?”

“Benim sevgili oğullarım, iğnemi burada bulamam değil mi? Aynı ikiniz gibi. Mutluluğu kalbinizde kaybettiniz ve sonra barda, sinemada ve alışveriş merkezinde aramaya başladınız. Siz bulabildiniz mi?

Peki, siz gerçek mutluluğu nerede kaybettiğinizi düşünüyorsunuz? Ve onu bulmak için kaybettiğinizi düşündüğünüz yere baktınız mı?

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wild-wild-waste

Çöp Sanatında Zirve Yapan Çalışma: Wild Wild Waste (Vahşi Vahşi Atık)

sabah duş almak akşam duş almak

Sabah duş almak mı Akşam duş almak mı: Hangisi daha faydalı?