in

Gerçek Mutluluk Sizin İçin Ne İfade Ediyor?

Mutlu olmak için mutluluğun gerçek anlamını bilmelisiniz!

48 ülkede yapılan bir ankette, insanlara “Hayatta en çok istediğiniz şey nedir?” sorusu soruldu. Ankete katılanların çoğu “Çocuklarım mutlu olsun” cevabını verdi.  Öyleyse mutluluk, dünya üzerindeki neredeyse tüm insanların sahip olmak istediği ilk şey genellemesi yapabiliriz. Peki, çoğu insanın gözüyle görmek istediği bir hedef olan mutluluk gerçekte nedir? Herkes için aynı anlamı mı taşıyor, yoksa “mutlu” kelimesi her insan için farklı bir şey mi ifade ediyor?

Filozoflar binlerce yıldır mutluluğun gerçekte ne olduğunu tartıştılar. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, henüz bir fikir birliğine ulaşamadılar. Günümüzde mutluluğu “zevke dayalı mutluluk”, “yaşamsal tatmin”, “ödomonya” ve “arzuların gerçekleştirilmesi” olmak üzere 4 merkezi türde tanımlıyorlar.

Belki de en çok bilinen mutluluk formu, nispeten daha olumlu duyguları deneyimlemeyi içeren zevke dayalı mutluluktur. Bunu sadece iyi hissetmek olarak da tanımlayabiliriz. Ancak düzenli olarak zevke dayalı mutluluk yaşayıp da yaşam boyu mutlu olmayı başaran hiç kimse olmadı.

İkinci mutluluk türü yaşamsal tatmindir. Adından da anlaşılacağı üzere, mutluluğunuz yaşamınızdaki memnuniyetinize bağlıdır. Ancak, suç işlemekten son derece memnun olan bir kişi de hayatından memnun olabilir. Çocuklarınızın bu şekilde mutlu olmalarını isteyeceğiniz hiç sanmıyoruz!

Mutluluğun üçüncü tanımı olan ödomonya ise Aristoteles’ten gelen bir kavramdır. Hayatınızın hem şans eseri hem de iyi bir ruh tarafından yönlendirildiği temeline dayanır. Ödomonya meslek, sosyal ilişkiler ve aile konularında üstünlük ve zenginliğin yönlendirdiği bir yaşamı tanımlar. Ödomonya’nın mutluluğun “nesnel” bir görünümünü yansıttığı düşünülür. Çünkü birileri sahip olduklarınızı gözden geçirerek ne kadar mutlu olduğunuzu söyleyebilir.

Ancak ödomonya, kişisel tercihleri denkleme dahil etmez. Örneğin, her çocuk kendisine süper bir bilgisayar alınmasından mutlu olmayabilir. Öte yandan, Aristoteles’in mutluluk tanımı bazı insanlar için diğer tanımlara göre daha uygun olabilir.

Mutluluk hakkındaki son görüş olan arzuların gerçekleştirilmesi, sahip olduğunuz arzulardan gerçekleştirdiklerinizin ölçüsüne dayanır. Bu görüş, nesnel (ne istediniz) bir şeyi açıklamak için kullanılan öznel (ne kadarına sahip oldunuz) bir sayıdır.

Araştırmamız, cevabın çok basit olmadığını gösteriyor. İşini oldukça anlamlı bulmaya çalışan ve hayattan insanlara yardım etmekten başka bir şey istemeyen bir sosyal hizmet görevlisini düşünün. Her gün adaletsizlik ve çaresizlikle karşı karşıya kaldığı için çok fazla zevke dayalı mutluluk yaşamayabilir. Ancak başkalarına yardım etme konusundaki arzularını başarmıştır. Bu nedenle diğer mutluluk türlerinin büyük bir kısmını yaşayabilir ve yaşamından memnun olduğunu hissedebilir.

Peki, insanlar mutluluğun dört tanımından hangisini tercih ediyor?

Cevabı bulmak için 807 kişilik bir anket düzenlendi ve katılımcıların büyük bir bölümü mutluluğu yaşamsal tatmin olarak gördüklerini belirtti. Öyleyse, insanlar yaşam öykülerini bir bütün olarak değerlendirdiklerinde, arzularını yerine getirip getiremedikleri yerine yaşamsal tatmin duygusunun daha önemli olduğuna inanıyor sonucunu çıkartabiliriz.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kanayan-mantar-bitkisi

Bitki Olduklarına İnanmayacağınız En Garip 5 Bitki Türü

straplez-kiyafet

Belçikalı Sanatçının Bir Genç Kızın Özel Dünyasını Yansıtan İllüstrasyonları