in

Güneş Bir Haftalığına Aniden Yok Olsaydı Ne Olurdu?

Dünyanın uzun, soğuk ve karanlık kışların görüldüğü bir bölgesinde yaşıyorsanız, güneş doğduğunda ve çiçekler açmaya başladığında hayatınız daha keyifli hale gelir. Bahar ayları, gökyüzü kararmaya başlamadan önce okuldan ya da işten çıkmak anlamına geldiği için herkese cazip gelir. En hafif tabirle, güneş vücuda iyi gelir. Sabahları yataktan kalkmanıza yardımcı olur, D vitamini ile kemiklerinizi güçlendirir ve mevsimsel depresyon halini ortadan kaldırabilir.

Diğer bir deyişle, güneş aniden bir haftalığına kaybolsaydı, hepimiz psikolojik sorunları olan uykusuz ve güçsüz insanlar haline gelirdik. Tabii mesele bu kadar basit değil. Güneşin kaybolması, dünya ve insanlık üzerinde çok daha önemli etkilere sahip olurdu.

Muhtemelen fark edeceğiniz ilk şey, gezegenin oldukça karanlık ve oldukça soğuk olacağıdır. Her ne kadar hissetmesek de, dünya sürekli dönüyor. Gezegendeki belirli bir yerin güneşe doğru dönmesi gündüz saatlerini, aynı noktanın güneşten uzaklaşarak dönmesi ise gece saatlerini meydana getiriyor. Güneş kaybolsaydı, gündüz yaklaşık 8.5 dakika içinde geceye dönüşürdü. Bu da güneş ışığının Dünya’da bize ulaşması için gereken süreyi ifade ediyor.

Soğuğun etkisi ise, daha az şiddetli ve karanlığa geçiş kadar hızlı olmazdı. Gezegenin sıcaklığı bir hafta içinde -17.8 dereceye düşerdi. Bu kesinlikle soğuk ancak insan ırkını ve gezegendeki diğer yaşam formlarını dondurmak için yeterli değil. Güneş olmasaydı, bitkilerin güneş ışığını enerjiye dönüştürdüğü süreç olan fotosentez de olmazdı. Bitkiler ölmeye başladıkça, onu yiyen hayvanlar besinsiz kalırdı. Dünya’nın yüzey sıcaklığı bir yıl içinde -73.3 santigrat dereceye düşerdi. Bu noktada hava soğukluğu yalnızca bitkiler için değil, aynı zamanda insanlar ve diğer birçok yaşam formu üzerinde de yeterince şiddetli olurdu. Çünkü yaşam formları sürekli bir enerji ve ısı kaynağı olmadan hayatta kalamazdı.

Güneşin bir haftalığına kaybolmasının en büyük etkisi Dünya’nın yüzeyinde değil, uzayda gerçekleşirdi. Sürekli kendi etrafında dönen gezegenemiz, aynı zamanda güneşin de etrafında dönüyor. Güneş, Dünya’nın kabaca 100 katı kadar bir çapa sahip ve güneş sistemindeki tüm gezegenlerde yerçekimsel bir çekim yapıyor. Yerçekimi gezegenimizin gökyüzünde bu büyük yıldız etrafında dönmesine neden oluyor. Yerçekimi olmasaydı, gezegenimiz uzayda sürüklenecekti. Diğer tehlikelerin yanı sıra, Dünya sonunda bir kuyruklu yıldız, meteor veya başka bir gezegene çarpabilirdi.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vücut boyama festivali

Güney Kore’nin Destansı Festivali: Daegu Uluslararası Vücut Boyama Festivali

dünyanın en mutlu ülkeleri 2018

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Neden Hep Kuzey Avrupa’dan Çıkıyor?