in

Hayvanlarla İlgili Yüreğinizi Burkacak Üzücü Gerçekler

Hayvanlarının çoğunun iyi bir yaşam sürdüğünü, doğada tüm günlerini beslenerek ve çiftleşerek geçirdiğini düşünüyor olabilirsiniz. Belki de tüylü dostlarımızın bu durumlarını kıskandığınız zamanlar bile oluyordur. Ancak yazımızın devamında yer verdiğimiz hayvanlarla ilgili üzücü gerçekler listesine göz attıktan sonra, düşüncelerinizin değişeceğine inanıyoruz.

Listede kaşlarınızı aldığınızda, günde birkaç saat uyuyabildiğinizde ya da terk edildiğinizde çektiğiniz acının çocuk oyuncağı gibi görünmesini sağlayacak gerçekleri öğreneceksiniz.

İşte hayvanlarla ilgili üzücü gerçekler

1. Anne keseli sıçan yavrularını önce kesesinde sonra sırtında taşır

Yavru keseli sıçanlar, hayatlarının ilk üç ayını annelerinin kesesinde geçirirler. Burada yürüyebilecek kadar büyürler. Yine de, dünya ile tek başlarına yüz yüze gelmek için henüz hazır değillerdir ve iki hafta veya daha fazla bir süreyi de annelerinin kürklerine yapışarak sırtında geçirirler. Yeterince büyüyen yavrular annelerinin sırtından tek tek inmeye başlarlar.

2. Kuşların yutmak için yer çekimine ihtiyacı vardır

NASA’nın başlangıçta kuşları uzaya götürmeyi düşünmesi harika bir fikirdi. Çünkü kuşlar çok az bakım gerektiriyordu. Ancak kuşların yer çekimi olmadan yutkunamadıklarını fark edip bundan vazgeçtiler. Görünüşe göre, çoğu kuşun boğazı yalnızca yer çekimi oluğu işlevi görüyor ve bu yüzden yutmak için kafalarını geri eğmeleri gerekiyor.

3. Kurtlar dolunaydan dolayı değil, hüzünlü oldukları için ulurlar

uluyan kurtlar

Kurtlar zaman zaman diğer kurtları bölgelerinden uzak tutmak için ulusalar da, bilim insanları bazı ulumaların duygusal bir yöne sahip olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmalar, kurtların kaybolan sürü üyelerinin sürünün yerini tespit etmesi için uluduğunu, uluyan kurt kaybolan sürü üyesine ne kadar yakınsa ulumanın da o kadar uzun sürdüğünü ortaya çıkardı.

4. Zürafalar vahşi doğada günde sadece 20-30 dakika uyurlar

Zürafalar günün çoğunu ayakta geçirmekle kalmaz, aynı zamanda çok az uyurlar. Birkaç dakikalık kısa uykularla günde yaklaşık 20-30 dakika uyurlar ve böylelikle avcılar için uyarıda kalabilirler.

5. Fareler diğer farelerin üzüldüğünü hissedebilir

Montreal Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, farelerin insanlardan farklı olarak arkadaşlarından birinin üzgün olduğunu veya acı çektiğini empati yoluyla hissedebildiğini göstermektedir.

6. Kargalar bir yüzü asla unutmazlar

Araştırmalar, kargaların tehdit altında hissetmelerini sağlayan insanın yüzünü hayatlarının geri kalanı boyunca hatırladığını ve ilk fırsatta arkadaşlarının da yardımı ile o insana saldırdığını göstermektedir.

7. Dişi zebralar savunmasız uyumaz

Erkek zebra, sürüsünün dişilerini herhangi bir başka erkek zebranın cüretkar girişimine maruz bırakmamak için uykuları boyunca korur.

zebra çift

8. Deniz kaplumbağaları annelerini hiç göremez

Çocukluk söz konusu olduğunda, yavru deniz kaplumbağalarının ortalama bir insanın yıllarca acı çekmesine neden olabilecek bir sorunu vardır: Anneleriyle hiçbir zaman tanışmazlar! Deniz kaplumbağaları denizde yaşar ancak karada yumurta bırakır. Yumurta bıraktıktan sonra denize döner ve yavrularının yumurtadan çıkıp çıkmadığını hiçbir zaman bilmezler. Yumurtadan çıkan yavrular, içgüdüsel olarak denize doğru hareket eder ve denize ulaşabilen şanslı yavrular, başka zorluklarla dolu bir hayata yüzgeç sallamaya başlar.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

plastik kullanmayı azaltmak

Plastik Kullanımını Azaltmanın 7 Yolu

wild-wild-waste

Çöp Sanatında Zirve Yapan Çalışma: Wild Wild Waste (Vahşi Vahşi Atık)