in

Hiç Uyumadan Yaşamak ve Etkileri

hiç uyumadan yaşamak gözleri nasıl etkiler

Uyku şarkılara, şiirlere konu olmuş bir güzellik ama daha ötesinde uyumak sağlıklı olmak için vazgeçilmez. Ancak herkesin yeterli uyuyabildiğini söylemek imkânsız, hatta uyuyamama hastalığı bile var; insomnia.

Uyumamanın insanlar üzerindeki etkileri sanılandan çok daha ciddi, uyumamak direkt olarak ölüme neden olmasa da uykusuzluk neticesinde ortaya çıkan sorunlar insanı ölüme götürebiliyor. Yani hiç uyumadan yaşamak mümkün mü sorusunun yanıtı kocaman bir hayır.

Uykusuzluk beyin fonksiyonlarını yavaşlatıyor.

Uyku bedenin ve ruhun dinlenmesini sağlıyor ve uyumamak beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına neden oluyor. Ayrıca bağışıklık sisteminin de zayıflamasına yol açıyor ki sadece bu bile uyumamanın ya da daha doğru bir ifade ile yeteri kadar uyumamanın sağlığı ciddi anlamda tehdit ettiği anlamına geliyor. Hiç uyumadan yaşamak halüsinasyon görmeye, koordinasyon bozukluğuna ve hafıza sorunlarına da yol açıyor.

Rusların uyku deneyi

İnternette zaman geçiren hemen herkes Rusların uykusuzluk deneyi ile ilgili yazılara denk gelmiştir. Bu deneyin gerçek olup olmadığı tartışmalı, yapıldığı ile ilgili kesin kanıtlar yok ama yapılmadığı ile ilgili de kanıt yok. Söz konusu deneyde 5 deneğin bir odaya kapatıldığı ve odaya verilen gazlar ile uyumamalarının sağlandığı iddia ediliyor ve 14. günde odaya girildiğinde deneklerden birinin ölmüş olduğu geri kalan dört deneğinse etlerini parçalamış oldukları söyleniyor. Bu deneyin gerçekliği tartışmalı ancak uyumamanın insanlar üzerinde bu denli ciddi etkiler yaratabileceği kesinlikle doğru.

Hiç uyumadan yaşamak hasta ediyor

Uyumamak ya da yetersiz uyumak ile diyabet, obezite, kalp hastalıkları gibi sağlık sorunları arasında direkt ilişki olduğu bugün bilimsel olarak bilinen bir gerçek. Bunun yanı sıra görevi vücuttaki toksinleri atmak olan karaciğer sadece uyurken dinleniyor. Uyumamak karaciğerin dinlenememesine hatta karaciğer yetmezliğine yol açabiliyor. Karaciğer yetmezliğinin ölümcül bir sorun olduğunu söylememize gerek yok sanıyoruz.

Uykusuzluktan ölünür mü?

Rus uyku deneyi gerçekse insanın uykusuzluktan ölebildiği gösteriyor. Ama deney gerçek olmasa da uykusuzluğun direkt olarak değilse bile yol açtığı hastalıklar ile ölüme götürebildiği bir gerçek. Kalp hastalıkları, karaciğer sorunları, obezite ve diyabet gibi uykusuzluk neticesinde şekillenebilecek durumların ölümle sonuçlanma riski var.

Bu paylaşıma puan ver

1 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

youtuber ryan milyonlar kazanıyor

6 Yaşındaki Youtuber Ryan Milyonlar Kazanıyor