in

Kadınların Tek Eşlilik Tercihi Yaradılıştan mı Geliyor?

Evrimsel bakış açısına göre, yaşayan her şeyin iki temel amacı vardır: hayatta kalmak ve üremek. İnsan davranışlarının nasıl geliştiğini anlamaya çalışırken, bu amaçları göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Zira bu amaçlar genlerimizi sonraki nesillere aktarma sürecinde, neden tek eşlilik (monogami) tercihi yaptığımız gibi karmaşık durumlara ışık tutmamızı sağlıyor.

Kadınlar tek eşliliği tercih ederken, erkeklerin daha fazla eşle birlikte olma eğiliminde olduğuna dair geleneksel bir inanış olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki, bu inanışı destekleyecek bir kanıt var mı? Olduğunu varsayarsak, bir cinsiyetin çiftleşme sistemi neden diğerinden farklı olabilir? Bu soruları cevaplamak için, tek eşli bir ilişkinin faydalarını incelemeliyiz.

Bilim insanları yüzyıllardır hayvanların çiftleşme sistemlerini inceliyorlar ve monogaminin dünyadaki memelilerin sadece yüzde 3 ila 5’inde görüldüğünü belirtiyorlar. Indiana Üniversitesi Tıp Merkezi’nden bazı uzmanlar, insanlarda tek eşlilik meselesine yeni bir bakış açısı getirdi. Buna göre uzun süreli tek eşli ilişki içinde olmak, hem erkekler hem de kadınlar arasında libido düşüklüğüne yol açıyor ve bu düşüş kadınlarda daha şiddetli gerçekleşiyor. Buna bağlı olarak kadınlarda cinselliğe olan ilginin azalmasının, cinsel yaşamı bitirebileceğine işaret ediyorlar.

Kadınların tek eşliliğe, erkeklerin ise çok eşliliğe daha eğilimli olduğu fikrini desteklemek üzere yapılan bir başka çalışma, hem erkelerin hem de kadınların tercihlerini çevresel (sosyal ve kültürel) faktörlerin etkilediğini öne sürüyor.

Hayvanlardaki tek eşlilik tercihi, farklı nedenlerden dolayı gelişmiş olabilir. Ancak genel bilimsel fikir birliğine göre, bazı hayvan türlerinin tek eşliliği tercih etmesinin en büyük nedeni bu şekilde üreme şanslarını daha yüksek görüyor olmaları.

tek-esli-hayvanlar

İnsanlardaki tek eşlilik tercihinin ardındaki itici güç de üreme ise, sadece kadınların yaradılıştan böyle bir özelliğe sahip olması mantıklı değil. Diğer taraftan, tek eşliliği tercih eden erkekler de,  çocuk sahibi olabilmenin (yani üreyebilmenin) tek yolunun tek eşlilikten geçtiğine inanıyor olabilir.

Özetle her iki cinsiyet için de tek eşlilik ya da çok eşlilik tercihi, genlerimizi gelecek nesillere aktarma hedefine ulaşmak ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişebiliyor.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evlilik-mutlu-eder-mi

Evlilik Bizi Mutlu Eder mi? Evlenmeli miyiz?

georgia-tavuk-yasasi

Dünyanın En Garip Yasaları (10 İlginç Yasak)