in

Kedilerin İnsan Sağlığına Etkisi Çok Büyük

Kediler insan psikolojisini doğrudan etkileyen en önemli canlı türüdür. Özellikle insan psikolojisi üzerinde önemli rol oynarlar.

Hemen hemen her insan kedi sahibi olmak için araştırma yapmaya kalkar. Çeşitli konularda bilgi sahibi olmak ister ve kedilerin ihtiyaçlarına yönelik detaylı bilgi alırlar. Fakat kişinin yakın çevresi bu konuya olumsuz bakarak kedi bakımının zor olduğunu vurgular. Ayrıca kedinin sürekli ilgi isteyen bir hayvan türü olduğu ve yeteri kadar zaman ayrılmasının mümkün olmadığı vurgulanır. Ancak işin aslı bu şekilde değildir. Kedilerin bilinmeyen birçok etkisi mevcuttur. Özellikle insan psikolojisine doğrudan etki sağlayan kediler kişinin kendisini yüksek oranda iyi hissetmesini sağlar.

Kedilerin insan sağlığına etkileri şu şekilde açıklanabilir;

  • Yaşantımız boyunca yaptığımız iş her geçen gün daha fazla stres yapabilir. Özellikle yorucu bir işte çalışıyorsanız bu durumda ilerleyen seviyeler ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz yüksektir. Kedi sahibi olan insanların anksiyete ve stres gibi olumsuz etmenlerden uzak durduğu gözlemlenmiştir.
  • Kedilerin insan sağlığına etkilerinden bir diğeri ise felç riskini en aza indirmesidir. Zaman içerisinde stres gibi olumsuz etmenlerin felç kadar hayati tehlike barındıran rahatsızlıklara neden olduğu gözlemlenmiştir. Kedi sahibi insanlar sürekli olarak kedileri ile ilgilendiğinden dolayı stresten uzak ve keyifli vakit geçirebilmektedir. Bu durumda felç riski en aza iner.
  • Birçok insan yaşamı boyunca asosyal birey olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Çevrenizde sizi anlayacak insan sayısı azaldığında kendi kabuğunuza çekilmeyi tercih edersiniz. Bu gibi durumlarda yanlı kalma hissiyatı tavan yapar. Fakat kedi sahibi insanlarda bu tür duygular barınamaz. Kedilerin insanda oluşturduğu hissiyat ile asosyallikten kurtulmak mümkündür.

  • Kedilerin insan sağlığına en önemli katkısı ise kan basıncı seviyesinin normal olmasına yardımcı olması ve kolesterol seviyesini ideal düzeyde sabitlemesidir. Stresin neden olduğu bu tür durumların ortadan kalkması insan sağlığını doğrudan etkiler. Kedileri insanı stresten uzak tuttuğu düşünüldüğünde birçok önemli sağlık sorununun ortadan kalktığını görebilmek mümkündür.
  • Kediler insanların bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Hastalıklara karşı koyabilmek adına bağışıklık sisteminin kuvvetli olması önemli bir değerdir. Kedi sahibi olan insanlar bu konuda şanslıdır.
  • Dünya Sağlık Örgütü (WHO) araştırmalarına göre kedi sahibi olan insanların kedi sahibi olmayan insanlara göre %40 daha az kalp rahatsızlığına yakalandığı görülmüştür. Bu istatistik doğrultusunda kedilerin insan sağlığına ciddi anlamda katkı sağladığı gözlemlenir.

Hem insan sağlığına hem de psikolojiye doğrudan etki eden kediler insanların en iyi dostları olarak tanımlanmaktadır. Çevrenizdeki ön yargıyı kırarak siz de sağlığınız için kritik bir adım atabilir ve mutlu bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Renkler Mutlu Ediyor

Stephen Hawking Hakkında Çok Az Kişinin Bildiği 10 Özellik