in

Kış Mutsuzluğu İle Mücadele Etmenin 5 Yolu

Karanlık ve soğuk kış aylarında mutlu hissetmenin imkansız olduğuna inanıyorsanız kışın nasıl mutlu olunur öğrenmeye hazır olun.

Kış mevsimi mutsuzluk ile özdeşleştiriliyor, aslında bunun en önemli sebebi güneş ışınlarının az oluşu. Ama bu kışın mutlu olmayı başaramayacağımız anlamına gelmiyor. İşte kışın nasıl mutlu olurum diye düşünenler için harika öneriler.

Birçoğumuz yaz aylarında kendimizi çok iyi hissederken söz konusu kış ayları olduğunda bu durum tam tersine dönüyor ve soğuk, karanlık günler ile birlikte depresif olarak tanımlanabilecek bir ruh haline bürünüyoruz. Oysaki kış mevsimini bu ruh hali ile geçirmemek bizim elimizde. Birkaç önlem alarak kış boyunca mutlu hissedebilirsiniz.

Egzersiz yapın

Kışın mutlu olmak için ilk yöntem düzenli olarak egzersiz yapmak. Spor yaparak vücudunuzun mutluluk hormonları olarak da bilinen adrenalin, dopamin ve endorfin gibi hormonlar salgılamasını sağlayabilirsiniz ve bu da mutlu hissedeceğiniz anlamına gelir. Kış boyunca özellikle de açık havada olabildiğince çok egzersiz yapmak sizi kış depresyonundan koruyacak hem sağlıklı hem de keyifli bir yöntemdir.

Canınız çok istese de yağlı ve şekerli yiyecekleri çok fazla tüketmeyin

Kış aylarında hemen herkesin canı yağlı ve şekerli yiyecekler çekiyor ancak bu yiyecekler kan şekeri seviyesine zarar verebiliyor ve bu da beraberinde kendimizi huysuz, mutsuz, sinirli hissetmemizi getirebiliyor. Yağlı ve özellikle de rafine şeker içeren yiyecekleri ayrıca karbonhidratları dengeli miktarda tüketerek kan şekeri seviyenizi koruyabilir ve böylece kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Sosyalleşmeye özen gösterin

Kış aylarında mutsuz hissetmemizin en önemli sebeplerinden biri de kendimizi eve kapatıp yeterince sosyalleşmemek. Sosyalleşme eksikliği insanın kendini depresif hissetmesinin kesinlikle en önemli nedenlerinden, dolayısıyla kış mutsuzluğu ile mücadele etmek için yeterince sosyalleşmek gerekiyor.

Kışın keyifli yanlarını keşfedin

Sanılanın aksine kış sadece karanlık ve soğuk demek değil, bu güzel mevsimde yapılabilecek birçok keyifli şey var ve bunları keşfetmek kış boyunca kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayabilir. Örneğin sinemaya gitmek, kartopu oynamak, yürüyüş yapmak gibi kış aktiviteleri ile bu mevsime keyif katın.

Yaşam alanınızı yeterince aydınlatın

Kış depresyonunun özellikle yetersiz ışıktan kaynaklandığını belirtmiştik, bu nedenle kış mutsuzluğu ile mücadele için yaşam alanınızı gün boyunca yeteri kadar aydınlatmanız çok önemli. İster evde ister iş yerinde ortamın yeterince aydınlık olmasına mutlaka özen gösterin.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktif Karbon İle Evde Yapabileceğiniz Harika Şeyler

Mutluluğun Sırrı Beslenmede: Mutluluk Veren Yiyecekler