in

Bilime Göre “Neden Her Gün Kitap Okumalıyız?”

Kitap okuma oranı bir hayli düşük olan Türkiye, bu alanda dünyada 86. sırada yer alıyor. Bu istatistiğe göre bırakın gelişmiş ülkeleri, maalesef ki gelişmekte olan ülkeler arasında bile değiliz. Kitap okumanın faydaları herkes tarafından bilindiği halde, neden günde en fazla bir saatimizi okumaya ayıramadığımıza anlam vermek zor. Üstelik bilimsel araştırmalar da “her gün kitap okumanın” birçok faydasının olduğunu ortaya koymaya devam ediyor.

Bu yazımızda kitap okumanın bilimsel faydaları hakkında yapılan bazı araştırmaların sonuçlarını derledik.

#1. Kitap okumak kelime dağarcığını geliştiriyor

Londra Üniversitesi’nin uzun süreli bir araştırması, aynı kişileri 16 ve 42 yaşlarında kelime becerileriyle ilgili bir teste tabi tuttu. Katılımcıların test puanları 16 yaşındayken ortalama 55, 42 yaşındayken ise ortalama 63 olarak belirlendi. Bu sonuç, insanların yetişkin olduklarında da dil becerilerini geliştirmeye devam ettiğini gösterdi. Araştırmanın dikkat çekici kısmı ise, düzenli olarak okuyan katılımcıların testteki en yüksek puanları almaları oldu.

#2. Kurgu romanlar okumak, başkalarının zihinsel durumlarını anlama yeteneğini geliştiriyor

New York’ta yapılan bir sosyal araştırma, kurgu türü romanlar okumanın başkalarının zihinsel durumlarını anlama becerisini geliştirdiğini belirledi. Araştırmaya göre bu beceri, toplumla karakterize olan karmaşık sosyal ilişkileri daha sağlıklı yürütebilmeyi mümkün kılıyor.

#3. Kitap okumak stres düzeyini düşürüyor

İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, sadece altı dakika kitap okumanın katılımcıların stres seviyesini yüzde 68 oranında düşürdüğünü belirledi. Araştırmanın sonucu, okuma ile elde edilen gevşeme etkisi müzik dinlemek, bir bardak çay içmek ya da yürüyüş yapmaktan daha güçlü olduğunu gösterdi.

#4. Kitap okumak özgüveni arttırıyor

Sessizlik: Susmayı Beceremeyen Bir Dünyada İçe Kapanıkların Gücü kitabının yazarı Susan Cain, “Kitaplar, özellikle de çocuk kitapları içe kapanık, ilgisiz veya duygusuz çocukların entelektüel ve duygusal olarak canlanmasını, dolayısıyla özgüvenlerinin artmasını sağlayan birkaç medyadan biridir” diyor.

#5. Kitap okumak beyin sistemini değiştiriyor

Atlanda’daki Emory Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, 21 lisans öğrencisine Robert Harris’in Pompeii romanını okuma görevi verildi. Öğrenciler kitabı okumaya devam ederken, her bölümden sonra MR’ları çekildi. Sonuçlar, her bölüm sonrası dil, fiziksel duyum ve hareket algısıyla ilgili olan beyin alanlarındaki bağlantının arttığını gösterdi.

#6. Kitap okumak başarılı insanların bir alışkanlığıdır

Çünkü büyük başarılar elde edenler, kişisel gelişime inanırlar. Warren Buffett, Bill Gates gibi sayısız başarılı yönetici, iş ve özel hayatlarında elde ettikleri başarılarda kitap okumanın çok büyük payı olduğunu altını çizerek belirtiyor.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dev çekirge

Gerçek Olduklarına İnanmakta Zorlanacağınız 20 Anormal Büyük Hayvan

akıllı duvar kağıdı

Kendinden Alarmlı ve Yanmaz Akıllı Duvar Kağıdı Geliştirildi