in

Kola, Cips, Çikolata Gibi Ürünlere RTÜK’ten Yasak

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı listede yer alan ürünler ile ilgili RTÜK dikkat çeken bir karar aldı. RTÜK birçok ürünü yasakladı.

RTÜK gündeme bomba gibi düşen bir karara imza attı. Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı listede yer alan ürünler ile ilgili reklamlara yasak uygulama kararı alındı. Bu ürünler arasında kola, cips, çikolata türleri vb. gıda maddeleri yer alıyor. RTÜK’ün kararı ile birlikte bu ürünlerle ilgili reklam yayınlanması yasak hale geldi.

‘Sağlıkta Dönüşüm’ isimli proje kapsamında Sağlık Bakanlığı belirli bir liste hazırladı. Bu listeyi hazırlamanın amacı ise vatandaşları sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmesi ve zararlı gıda türlerini tüketmesinin engellenmesiydi. Bu amaçla yola çıkan Sağlık Bakanlığı insan sağlığına zararlı etkisi olan birçok ürünü belirli bir liste altında sıraladı. Aynı zamanda listede yer alan ürünlerin gıda ambalajının değiştirilmesi çalışması da başlatılmış oldu. İlk aşama olarak ambalaj değişikliği için kolları sıvayan Bakanlık ikinci aşamada ise RTÜK ile ortak bir çalışma yürüttü.

RTÜK ile birlikte yürütülen çalışmaya Resmi Gazete’de yer verildi ve karar Resmi Gazete aracılığıyla duyuruldu. İlgili karar ‘Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’ başlığı altında vatandaşlara bildirildi. Bakanlık bu karar doğrultusunda iki aşamalı plan uygulayacak. Planların ana başlığı ise kırmızı liste ve turuncu liste olarak belirlenecek. Kırmızı listede yer alacak ürünler 15 gün içerisinde ilan edilecek ve bu ürünlere dair reklam veya tanıtım filmlerinin yayınlanması yasaklanacak. Turuncu listede yer alan ürünler ise belirli şartlara uyuyor ise yayınlanabilecek. Ancak turuncu listenin yürürlüğe girmesi için 2 yıl beklenmesi gerekiyor.

Turuncu listede yer alan ürünler televizyonda yayınlanırken çeşitli uyarılar ile gösterilecek. Uyarı bandının okunaklı olacağı ve altta kayar bant şeklinde akışa dahil edileceği ifade edildi. Aynı zamanda ilgili uyarıların Bakanlık ve RTÜK resmi sitelerinde de detaylı bir şekilde yayınlanacağı belirtildi.

İlgili kararların ardından verilen ilk listeler ise açıklandı. Bakanlığın kırmızı listesi ve turuncu listesi genel anlamda şu şekilde sıralandı;

-YASAK GIDALAR (KIRMIZI LİSTE)

  • Çikolata, şeker ve şekerlemeler
  • Bisküvi ve kekler, cipsler
  • Meyve suları, gazlı içecekler
  • Enerji içecekleri
  • Yenilebilir buzlar

-İZİN VERİLEN GIDALAR (TURUNCU LİSTE)

  • Et, balık, tavuk ve yumurta
  • Süt, yoğurt, ayran, peynir
  • Sebze, meyve ve bakliyatlar

Turuncu listedeki gıdaların uzmanlar tavsiyesi ile belirli ölçülerde tüketilmesi için uyarı bandı ile yayınlanacağı bir kez daha teyit edildi. Böylece vatandaşların dikkatli olması ve gerekli uyarıları takip etmesi sağlanacak. Gelecekte bu çalışmanın nasıl şekilleneceği ise merak ediliyor.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stephen Hawking Hakkında Çok Az Kişinin Bildiği 10 Özellik

Danla Biliç’in Şeyma Subaşı Videosuna Acun Telif Atarsa