in

Küçük Canavarlar: Yatak Maytları

Yatak maytı her ne kadar isminde yatak kelimesi geçse de yalnızca yataklarda değil birçok yerde yaşayabiliyor ve bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Son zamanlarda ismini gittikçe daha sık duymaya başladığımız yatak maytları hakkında çoğumuzun pek fazla bilgisi yok. Hekimler yatak maytlarının sanıldığından daha zararlı olabileceği konusunda uyarıyorlar, peki yatak maytı nedir ve bizlere ne gibi zararlar verebilir?

Maytların diğer ismi akar

Mayt kelimesinin dilimizdeki karşılığı akar. Birçok farklı akar türü bulunuyor ve yatak akarlarını çıplak gözle görmek mümkün değil, bu küçük böcekler ancak mikroskop ile bakıldığında görülebiliyor. Özellikle yataklarda, koltuklarda ve benzer yerlerde yaşayan maytların ana besin maddesi ise insan derisi. Bir insanın vücudundan hem yatarken hem de gün içinde çok miktarda deri dökülüyor ve 1 gram insan derisi tam 1 milyon maytın beslenmesi için yeterli oluyor.

Küçük canavar maytlar hastalıklara neden olabiliyor

Özellikle karanlık ve nemli alanlarda daha yoğun şekilde bulunan maytlar başta bağışıklık sistemi henüz tam gelişmemiş olan çocuklar olmak üzere her yaş grubundan insanda çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Uzun yıllar boyunca değiştirilmeden kullanılan yataklarda mayt sayısı gittikçe artıyor ve sağlık için tehdit edici boyutlara ulaşabiliyor.

Alerjiler ve astım maytların neden olduğu hastalıklar arasında yer alıyor

Maytların yol açtığı en sık görülen sorun alerjiler.Ayrıca küçük canavar ayatk maytları çok daha ciddi hatta kimi zaman ölümcül seyretme riski olan astım hastalığına da yol açabiliyorlar. Hafif vakalarda maytlar yüzünden hapşırma, burun ve göz akıntısı gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor. Tüm bunların yanı sıra yoğun mayt varlığı egzama oluşumunda da rol oynayabiliyor. Yani uzmanların uyarılarına kulak asıp yatakları sık değiştirmek, sabah yataktan kalkar kalkmaz toplamak yerine iyice havalanmasını sağlamak sağlığımız açısından büyük önem taşıyor.

Kışın uzun süre değiştirilmeyen çarşaflar mayt üremesi için mükemmel bir ortam

Çoğumuz yazın çarşafları daha sık değiştirirken söz konusu kış ayları olduğunda bu süre gittikçe uzuyor ve uzun süre değiştirilmeyen çarşaflar maytların çoğalması için kusursuz bir ortam hazırlıyor. Bu nedenle uzmanlar hem yaz hem de kış aylarında yatak çarşaflarının düzenli olarak değiştirilmesinin önemine dikkat çekiyor. Maytların neden olduğu hastalıklar da düşünüldüğünde uzmanların uyarılarına kulak asıp yatakları sık değiştirmek, sabah yataktan kalkar kalkmaz toplamak yerine iyice havalanmasını sağlamak sağlığımız açısından büyük önem taşıyor.

 

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutluluğun Sırrı Beslenmede: Mutluluk Veren Yiyecekler

Ev Yapımı Besleyici Saç Kremi