in

Mutluluğun Sırrı Beslenmede: Mutluluk Veren Yiyecekler

Bazı yiyecekler içerdikleri çeşitli maddeler sayesinde yiyenin kendini mutlu hissetmesini sağlıyor.

Beslenmenin vücudumuzun tümü gibi hislerimizi de etkilediğini biliyor musunuz? Bazı yiyecekler içerdikleri çeşitli maddeler sayesinde insana mutluluk veriyor ve bu yiyecekleri düzenli, dengeli şekilde tüketmek depresyona karşı koruyucu etki gösteriyor. İşte yiyene mutluluk veren yiyecekler.

Çilek ve muz

Meyveler sağlıklı birer besin kaynağı olmalarının yanı sıra mutluluk verici etkiye de sahip. Çilek de muz da endorfin ve serotonin içeren meyveler ver bu sayede insanın kendini mutlu hissetmesini sağlıyorlar. Muz ayrıca potasyum deposu oluşu ile de yorgun hissettiğinizde yiyebileceğiniz bir meyve.

Çikolata

Çikolatanın mutluluk verdiğini sanıyoruz bilmeyen yok, birçok insanın çikolataya neredeyse bağımlılık derecesinde düşkün olmasının altında yatan neden tabi ki sadece harika tadı değil, çikolata sevdasının en önemli sebebi bu tatlı yiyeceğin mutlu ediyor oluşu. Çikolata insanı neden mutlu eder yazımızda çikolatanın mutluluk üzerindeki etkisi hakkında çok daha geniş bilgi sizi bekliyor.

Ceviz, badem ve fındık

Sağlıklı atıştırmalık deyince akla ilk gelen üçlü olan ceviz, badem ve fındık mutluluk hormonu salgılamaya yardımcı olan aminoasitler içeriyor. Her gün bir kaç fındık, badem ya da ceviz tüketerek kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.

Acı biber

Acı ve mutluluk kelimelerini bağdaştırmak zor olsa da tüm acı biberler yanma hissi ile birlikte vücudun endorfin salgılamasına yol açıyor ve endorfin de kişilerin kendini mutlu hissetmesinde önemli rol oynuyor. Acı yeşil biber, pul biber gibi tüm acılar bu sebeple mutlu eden yiyecekler arasında yer alıyor.

İncir kurusu

İncir kurusu ya da kuru incir de mutlu eden besinler arasında yer alıyor zira endorfin içeriyor. Bununla da kalmıyor çünkü incir kurusu kan şekerini de dengeliyor ve bu sayede düşük kan şekeri nedeni ile ortaya çıkabilecek kaygıyı engelliyor.

Bezelye

Lezzetli ve sağlıklı bir besin olan bezelye de serotonin seviyesinin yükselmesine yardımcı oluyor. Eğer hem sağlıklı besleneyim hem de mutlu hissedeyim diyorsanız tercihinizi mutlu eden sebzeler arasında yer alan bezelyeden yana kullanabilirsiniz.

Aşırıya kaçmaktan uzak durmayı unutmayın

Besinlerle mutlu olmak için ne yediğiniz kadar ne miktarda yediğinizi de önemli. Tüm bu besinleri makul miktarlarda tüketmek gerektiğini unutmamalısınız. Aksi takdirde başta kilo almak gibi sorunlarla karşılaşabilir ve bu sebeple mutsuz olabilirsiniz.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kış Mutsuzluğu İle Mücadele Etmenin 5 Yolu

Küçük Canavarlar: Yatak Maytları