in

Mutluluk Hakkında İnanmayı Bırakmamız Gereken 5 Efsane

Mutluk olmak için zengin olmak, evlenmek ve hatta çok sağlıklı olmaya gerek yok.

Neredeyse hepimiz evlilik, çocuk sahibi olmak, iş ve zenginlik gibi şeylerin bizi sonsuza kadar mutlu edeceğine sağlık sorunları, boşanma, ekonomik zorluklar gibi şeylerin de bizi sonsuza dek mutsuz edeceğine inanırız. Ancak, bu konuda yapılan bir mutluluk hakkında inandığımız birçok şeyin efsane olduğunu ortaya koymaktadır. İşte bir an önce inanmayı bırakmamız gereken mutluluk efsaneleri;

Mutluluk Hakkında Doğru Olmayan Efsaneler

  1. Doğru Kişiyle Evlendiğimde Mutlu Olacağım

En yaygın mutluluk efsanelerinden biri de, mükemmel partneri bulduğumuz zaman mutlu olacağımız düşüncesidir. Sorun şu ki, evlilik başlangıçta tam olarak tatmin edici olsa bile, bizi inandığımız kadar yoğun bir şekilde mutlu etmeyecektir. Çalışmalar, evlilik kaynaklı mutluluğun sadece iki yıl sürdüğünü göstermektedir.

  1. İlişkim Yolunda Gitmediğinde Mutlu Olamıyorum

İlerlemiş bir ilişki yolunda gitmediğinde, tepkimiz genellikle aşırı fazla oluyor. Ayrılacağımızı, asla tekrar mutlu olamayacağımızı ve hayatımızın bittiğini düşünüyoruz. Ancak insanlar son derece dirençlidir. Araştırmalar, mutluluktaki düşüş noktasının ayrılıktan birkaç yıl önce gerçekleştiğini göstermektedir. Hatta sorunlu bir evliliğin boşanma ile sonuçlanmasından dört yıl sonra, insanların evliyken olduklarından çok daha mutlu oldukları gözlenmiştir.

  1. Mutlu Olmak İçin Bir Partnere İhtiyacım Var

Birçoğumuz, bir partnere sahip olmamanın bizi sonsuza kadar mutsuz edeceğine inanır. Ancak birçok çalışma, bekar insanların evli olanlardan daha az mutlu olmadığını ve diğer ilişkilerinde ve ilgi alanlarında mutluluğun tadını çıkardıklarını göstermektedir. Bu nedenle, bekar olmanın avantajlarını kabul etmeli, bizi kötü bir romantik ilişkiye sürüklemesine izin vermemeliyiz.

  1. Hayallerimdeki İşe Sahip Olmak Beni Mutlu Edecek

Belirli bir işin bizi mutlu edeceğine inanmak, o işe sahip olduktan sonra karşılaşacağımız zorluklara hazırlıksız yakalanmamıza neden oluyor. Başa çıkamadığımız zorluklar, yıllarca hayalini kurduğumuz işten soğumamıza ve dolayısıyla mutsuz olmamıza neden oluyor. Bunu yaşamamak için, yeni bir iş ya da girişimin yeniliğine, heyecanına ve zorluklarına motive olmalıyız.

  1. Zengin ve Başarılı Olduğumda Mutlu Olacağım

Birçoğumuz, şu anda mutlu değilsek, belirli bir refah seviyesine ve başarıya ulaştığımızda mutlu olacağımıza yürekten inanıyoruz. Ancak bu mutluluk, zor elde edildiğinde ya da kısa ömürlü olduğunda karışık duygular, hayal kırıklığı ve hatta depresyon yaşıyoruz. Her zaman elde etmek istediğimiz şeylerin çoğu, bize sıkıcı ve hatta boş gelebilir. Oysa ki, mutluluğun anahtarı ne kadar başarılı olduğumuz değil, başarımızla ne yaptığımızdır. Diğer bir deyişle, mutluluk gelirimizin ne kadar yüksek olduğuyla ilgili değil, elde ettiğimiz geliri hangi amaçlarla kullandığımızla ilgilidir.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedi-piyanosu

Tüm Arkadaşlarınıza Anlatmak İsteyeceğiniz 15 İnanılmaz Gerçek

Steve Cutts-Evrim

Dünyada Bir Şeylerin Yanlış Gittiğini Gösteren 15 İllüstrasyon