in

Mutluluk Hormonu Serotonini Artırmanın 5 Kolay Yolu

Mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonini doğal ve kolay yöntemler ile artırabilir ve böylece kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Serotonin hormonunun mutluluk ile direkt ilişkisi olduğu artık herkesçe bilinen bir gerçek ve serotonin nasıl artılır sorusunun birden fazla yanıtı var.

Serotonin mutluluk hormonu olarak bilinse de yalnızca mutluluk konusunda değil zihinsel işlevlerin sağlığı, uyku düzeni gibi birçok konuda önemli rol oynuyor. Bu nedenle serotonin eksikliği ya da düşüklüğü yalnızca mutsuz hissetmeye değil uyku düzeninin bozulması gibi sorunlara da yol açıyor. Peki, serotonin doğal yollarla nasıl yükseltilir? Bu aslında sandığınızdan çok daha kolay. İşte serotonin hormonunu artırmanın kolay yolları.

1- Masaj yaptırmak

Masaj yaptırmak serotonin hormonunu artırmanın en etkili yollarından biri. Masajın serotoninin yükselmesini sağlamasının altında yatan neden kortizol seviyesni düşürmesi. Kortizol stres hormonu olarak da biliniyor ve kortizol yüksekliği serotonin üretimini engelliyor, dolayısıyla kortizolün düşmesi serotoninin yükselmesini sağlıyor.

2- Triptofan içeren yiyecekler tüketmek

Daha önce mutluluk veren yiyecekler yazımızda da bahsettiğimiz muz, fındık gibi triptofan açısından zengin yiyeceklere öğünlerinizde yer verin. Muz ve fındığın yanı sıra avokado, süt ve yumurta da triptofan yönünden zengin yiyecekler ve bu besinleri dengeli ve düzenli tüketmek serotonini yükseltmenin yolları arasında yer alıyor.

3- B vitamini almaya dikkat etmek

B vitamini sinir sisteminin sağlığı için çok önemli ve özellikle de  B12 ve B6 vitaminleri serotonin üretiminde de rol oynuyor.  B12 ve B6 vitaminleri içeren besinler tüketmeye özen göstermek, eğer gerekiyorsa B vitamini takviyesi almak da serotonini yükseltmek için son derece etkili.

4- Egzersiz yapmak

Yapılan araştırmalar makul düzeyde egzersizin serotonin hormonu salgılanmasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Her gün makul düzeyde egzersiz yapmak serotonini yükseltmek için mükemmel bir yöntem.

5- Güneş

Güneş ışınlarının insanı mutlu ettiği kesinlikle bir efsane değil, zira güneş ışınları serotonin salgılanmasını sağlıyor. Özellikle de kış aylarında güneşten olabildiğince fazla yararlanmaya çalışın. Zira yeterince güneş ışığı almamak mutsuzluğun da en önemli sebeplerinden biri.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The Cranberries Solisti Dolores O’Riordan Hayatını Kaybetti

En Acayip Hayvanlar