in

Kendinizi Negatif Duygulardan Nasıl Kurtarabilirsiniz?

Negatif duygulardan kurtulmak ya da en azından negatif duygulara takılıp kalmayı azaltmak sizin için zor olsa da, bunu başarabilirsiniz. Ama öncelikle bunu nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Kişisel gelişim kategorisinde yazdığı kitaplarla tanınan Brian Tracy, Hedefler!: İstediğiniz Her Şeyi Nasıl Elde Edersiniz kitabında bizi aşağı çeken negatif duygulardan nasıl kurtulacağımızı gösteriyor.

Negatif Duygular En Kötü Düşmanlarımızdır

Kitaptan;

Başarı ve mutluluğun en büyük düşmanları negatif duygulardır. Negatif duygular sizi aşağı çeker, yorar ve yaşama sevincinizi öldürür. Negatif duygular, zamanın başlangıcından bu yana bireylere ve toplumlara tarihteki tüm sıkıntılardan daha fazla zarar vermiştir.

Negatif Duygulara Neden Olan 4 Faktör

Negatif duygulara neden olan dört faktörü belirleyip ortadan kaldırdıktan sonra kendinizi negatif duygulardan kurtarabilirsiniz.

Kitaptan;

Korku, kendine acıma, imrenme, kıskançlık, aşağılık duyguları ve nihayetinde öfke gibi negatif duygular çoğunlukla dört faktörden kaynaklanmaktadır. Bu faktörleri belirleyip düşüncenizden kaldırırsanız, negatif duygularınız otomatik olarak durur. Negatif duygularınız durduğunda onların yerini sevgi, barış, sevinç ve coşku gibi pozitif duygular alır ve bazen tüm yaşamanız birkaç dakika, hatta birkaç saniye içinde daha iyi şekilde değişir.

1. Haklı Çıkarmayı Durdurun

Kendinizi negatif duygulardan kurtarmak istiyorsanız, onları haklı çıkarmayı bırakın.

Kitaptan;

Negatif duyguların dört temel sebebinden ilki onları haklı çıkarmaktır. Kendinize ve başkalarına öfkelenmek veya bazı sebeplerden ötürü üzülmek için haklı gerekçeleriniz olduğunu düşündüğünüz sürece negatif olursunuz. Öfkeli insanlar bu yüzden sürekli olarak negatif duygularının nedenini açıklar ve detaylandırır. Oysa ki olumsuzluğunuzu haklı çıkarmazsanız, öfkeli olmazsınız.

2. Rasyonelleştirmek ve Bahane Üretmekten Vazgeçin

Bahane üretmeyin. Kendinizi negatif duygulardan arındırmak istiyorsanız, sorunlarınızın kaynağının bir başkası veya başka bir şey olduğunu bahane etmeyi bırakın.

Kitaptan;

Olumsuz duyguların ikinci nedeni bahane üretmektir. Bahane ürettiğinizde, sosyal olarak kabul edilemez bir eylem için “sosyal olarak kabul edilebilir” bir açıklama getirmiş olursunuz.

Size kötü ya da mutsuz hissettiren bir şey için açıklama getirmek, davranışınızın gerçekten kabul edilebilir olduğunu ve kötü veya mutsuz hissetmenizin normal olduğunu haklı çıkarmanın yollarını yaratırsınız. Bu rasyonalizasyon, negatif duygularınızı canlı tutar.

3. Başkalarının Sizi Şekillendirmesine İzin Vermeyin

Başkalarının sizin kim olduğunuzu belirlemesine izin vermeyin.

Kitaptan;

Negatif duyguların üçüncü nedeni, başkalarının size nasıl davrandığıyla ilgili aşırı bir endişe veya aşırı duyarlı olmanızdır. Bazı insanlar için benlik imajı, diğer insanların onlarla veya onlar hakkında nasıl konuştuğu, ne söylediği ve hatta nasıl baktığıyla belirlenir. Başkalarının düşüncelerinden çok azı kişisel değerlere sahiptir ve eğer bu görüşler gerçek ya da hayal edilmiş herhangi bir nedenden dolayı negatif ise, “kurban” öfke, utanç, aşağılık duyguları ve hatta depresyon, kendine acıma ve umutsuzluk yaşar. Diğer insanların sizin hakkınızda ne düşündüğünden endişelenmekten kurtulmanın anahtarı, hiç kimsenin sizin hakkınızda bir şey düşünmediğini fark etmektir. Çoğu insan, kendileriyle ve kendi hayatlarının ayrıntılarıyla o kadar meşgullerdir ki, başkaları hakkında çok fazla düşünmeye zamanları yoktur.

4. Başkalarını Suçlamayı Bırakın

Kitaptan;

Negatif duyguların dördüncü ve en kötü nedeni başkalarını suçlamaktır. Seminerimde “Negatif Duygular Ağacı”nı çizdiğimde, ağacın gövdesini sorunlarımız için diğer insanları suçlama eğilimi olarak gösteriyorum. Ağacın gövdesini kestikten sonra, ağacın tüm meyveleri (tüm negatif duygular) tıpkı fişini çektiğiniz tüm ışıklar gibi hemen kaybolur.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jae Cheol Park fütüristik şehirler

Paperblue’dan İnanılmaz Kara Kalem Çizimleri ile Geleceğin Fütüristik Şehirleri

ayak sesleri

Neden Kendi Ayak Seslerimizi Duymayız?