in

Blue Zones’tan Ömrünüzü 12 Yıl Uzatmak İçin 9 Tavsiye

Ömrünüzü 12 yıl uzatmak, hayatınız boyunca genç görünmek ve hissetmek istemez miydiniz? Araştırmalar, genlerin uzun ömürlü olma konusunda yalnızca %20-30’luk etki oluşturduğunu, geri kalanın yaşam tarzınızla ilgili olduğunu gösteriyor.

Blue Zones (National Geographici üyesi ve araştırmacı yazar Dan Buetner tarafından dünyada insanların en uzun süre yaşadığı bölgelere verilen isim) bize daha uzun, daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam sürme konusunda birçok ipucu veriyor. Dan Buettner ve National Geographic kaşiflerinden oluşan bir ekip, uzun bir ömrün anahtarını belirlemek için Blue Zones’u inceldi.

İnceleme sonucunda dünyanın en sağlıklı bölgelerinden seçilen modelleri ve uygulamaları benimseyerek, hayatınıza yıllar ekleyebilirsiniz.

Ömrü Uzatmanın 9 Yolu

Araştırmacı yazar Dan Buettner’a göre, ömrü uzatmanın ve daha mutlu bir yaşam sürmenin yolları:

  1. Hareket et
  2. Amacını bil
  3. Vites düşür
  4. %80 kuralını benimse
  5. Bitkiye eğilimli ol
  6. 5 şarabı
  7. Önce aile
  8. Bir topluluğa aidiyet hisset
  9. Doğru sosyal çevre

Buettner, bu alışkanlıkları Güç 9 olarak ifade ediyor. Buettner’a göre, bu alışkanlıklardan hareket etmek ömrünüze 4 yıl, doğru bakış açısına sahip olmak 4 yıl, akıllıca beslenmek 8 yıl ve bir topluluğa bağlı olmak 4 yıl ekliyor. (Evet, toplamda 20 yaptı ancak 12 yılı zorlanmadan elde edeceğinizi düşünüyorum.)

Bu kuralların nasıl eyleme dönüştürüleceğine dair bazı fikirler…

1. Hareket et

Hareket etmenin bir yolunu bulun ve düzenli olarak uygulayın. Yürüyüş yapmak harika bir örnektir. Düzenli, düşük yoğunluklu fiziksel aktivite ömrünüze yıllar katabilir. Blue Zones’da yaşayan insanlar, günlük hayatlarının bir parçası olarak sürekli hareket ediyorlar.

2. Amacını bil

İkigai’nizi bulun. İkigai, kabaca “sabah uyanmanızın nedeni” daha genel olarak “varoluş nedeni” anlamına gelen bir kelimedir. Amacınızı biliyorsanız, ömrünüze yıllar ekleyebilirsiniz. Amacını bilen insanlar, bilmeyenlere göre 7 yıl daha uzun yaşıyorlar. Amacınızı bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa, “Amacın Gücü” veya “Amaç-The Goal” gibi kitaplardan yararlanabilirsiniz.

3. Vites düşür

Durun ve yoldaki çiçekleri koklayın. Araştırmalar, strese bağlı kronik iltihabın tüm yaşa bağlı hastalıkların nedenleri arasında olduğunu göstermektedir. Stresle baş etmenin en etkili yollarından biri, gevşemeyi öğrenmektir. Strese agresif tepkiler vermek yerine, vücudunuza gevşeyerek tepki vermesini öğretebilirsiniz.

4. %80 kuralını benimse

%80 doyana kadar yiyin. Buettner, dünyanın en uzun yaşayan insanlarının bulunduğu Japonya’nın Okinawa bölgesinde her yemeğe “Hara hachi bu!” denilerek başlandığını belirtiyor. Bu söz “%80 doyana kadar ye!” anlamına geliyor. Buettner, buna ek olarak daha küçük yemeklerin daha tatmin edici olmasını sağlamak için, küçük tabaklardan yavaş yavaş yemeyi tavsiye ediyor.

5. Bitkiye eğilimli ol

Çoğunlukla bitki temelli beslenin. Fasülye, kuruyemiş ve yeşil bitkilere ağırlık vermelisiniz. Bu beslenme tarzı, sağlık için beslenme ve beslenme yoluyla hastalığı tersine çevirme anlayışı benimseyen Dr. Joel Fuhrman bir tavsiyesidir.

6. Günde iki bardak şarap iç

Daha uzun yaşamak istiyorsanız günde iki bardak şarap için. Buettner, araştırmanın günde iki bardak şarap içenlerin içmeyenlere göre daha uzun yaşadığını gösterdiğini söylüyor. Blue Zones’dan biri olan İtalya Sardunya’da yaşayan insanlar, dünyanın ne uzun yaşayan insanları arasında yer alıyor. Dikkat çekici faktör ise, Sardunya şaraplarının dünyadaki herhangi bir şarap türünden üç kat daha fazla polifenal antioksidan seviyesine sahip olmasıdır.

7. Önce aile

Ailenizi en öne koyun. Buettner, genişleyen bir ailenin üyelerinin ömürlerinin altı yıla kadar uzayabileceğini söylüyor. Okinawa’da ne kadar yaşlıysanız, o kadar adaletli ve bilgesinizdir. Bu durum çocuklara da yansır. Bölgedeki insanlar daha düşük ölüm ve daha düşük hastalık oranına sahiptir. Buna “Büyükanne etkisi” deniyor.

8. Bir topluluğa aidiyet hisset

Bağlanın. Buettner, bağlı olduğu inanç topluluğuyla ayda 4 kez bir araya gelen insanların 4-14 yıl fazla yaşadığını söylüyor.

9. Doğru sosyal çevre

Sosyal çevre ile gelişin. Sosyal çevreniz hayatınıza daha fazla güvenlik ve iletişim ekleyebilir. Buettner’a göre, gerçek dostların sayısı ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Sırtını dayayabileceğin ne kadar çok gerçek dostun varsa, ömrüne eklediğini yıl o oranda yükseliyor.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sokak sanatçısı banksy

Sokak Sanatı ile İlgili Muhtemelen Bilmediğiniz 6 Şey

evlenmeden önce eşiniz hakkında bilmeniz gerekenler

Her Çiftin Evlenmeden Önce Partneri Hakkında Bilmesi Gereken 6 Garip Şey