in

Otantik Benliğinizi Yeniden Keşfetmenin 5 Yolu

Çocuk da yaparım kariyer de… Peki ya sevdiğimiz şeyler?

Hepimiz sevdiğimiz şeyleri yapmayı özlüyoruz.

Birçoğumuz, sorumluluklarımız gereği en sevdiğimiz şeyleri yapmayı bir kenara bırakmış durumdayız. En basitinden sinemaya gitmeyi çok sevsek de, önceliğimiz çocuklarımızın hafta sonu kursu ya da ihtiyaçlar nedeniyle yapılması gereken AVM ziyareti oluyor. Oysa canımızın istediği gibi davranmayı, yaratıcı projeler üzerinde çalışmayı, müzik dinlemeyi, kitap okumayı ve dilediğimiz kadar uyumayı için için özlüyoruz. Maalesef, yapmak istediğimiz şeyi yapamamak yetişkin olmanın cilvelerinden bir tanesi.  Ancak, sevdiğimiz şeylerden uzaklaşmak mutluluğumuzu tüketmenin yanı sıra, “gerçekten kim olduğumuzu” görmezden gelmemize de neden oluyor.

Peki, günlük sorumluluklarımızı aksatmadan sevdiğimiz şeylerle ilişkimizi nasıl devam ettirebiliriz? Otantik benliğinizi keşfetmenin yolları, size bu konuda rehberlik edecek.

1. Şu ana odaklanın

Evliliği sürdürmek, çocuk yetiştirmek ve ev sahibi olmak gibi üzerinde düşündüğümüz çok fazla şey var. Ancak endişe, stres ve aşırı düşünme gibi duygusal durumlar enerjimizi azaltıyor. Peki, enerjimizi nasıl yükseltebiliriz? Tabii ki su ana odaklanarak…

Duygularınızı hissedin ve onları rehber olarak kullanarak anı yaşayın!

2. Mecburiyetlerinize yenilmeyin

Motive edici kitapları ile tanınan Jen Sincero, “Sizi canlı hissettiren deneyimlerinizi görmezden gelirseniz, evrene berbat bir mesaj yollamış olursunuz.” diyor.

Her zaman çıkmak istediğiniz yolculuğu planlayın ya da hep okumak istediğiniz o kitabı okumaya başlayın. Evet, belki bütün gün okuyamazsınız ama her gün 30 dakikanızı buna ayırabilirsiniz değil mi?

3. Önce kendinize odaklanın

Kendinize odaklandığınızda, sizi mutlu eden şeyleri yapmaya başlarsınız ve sevdiklerinizi mutlu etme konusunda daha becerikli hale gelirsiniz. Unutmayın, hayat ve sevgi bir maliyet-fayda analizidir. Maliyet çok yüksek fayda çok düşükse, zevkli aktivitelerden bile vazgeçeriz.  Ruhunuzu besleyen şeylerden asla vazgeçmeyin.

4. Ertelemeyin

Yazar Anne Dillard’ın yazdığı gibi, “Günlerimizi nasıl geçirdiğimiz, hayatlarımızı nasıl geçirdiğimizdir.” Sevdiğimiz aktiviteleri “daha sonra da yapabilirim” diyerek erteleriz. Ancak onları gerçekleştirmek için programımıza almamız gerektiğini unuturuz. Sevdiğiniz şeyleri yapmayı ertelemeyin ya da en azından ertelediğiniz tarihi şimdiden belirleyin.

5. Zaman takası yapın

Kendinize daha fazla zaman ayırmak için, yakın dostlarınızla zaman takasları yapın. Biriniz çocuklara bakarken, diğeri canının istediği şeyi yapsın. Ertesi gün ya da hafta sonu yerleri değiştirin. Her iki tarafında karlı çıktığı bir takas kimin hoşuna gitmez ki?

Eğitiminize devam etmek, masaj yaptırmak, resim yapmak, dans kursuna başlamak… Yapmayı sevdiğiniz şey ne olursa olsun, atmanız gereken ilk ve en önemli adım, arzunuzu istediğiniz şeye yönlendirmektir. Ancak bu şekilde sorumluluklarınızı ve ilgi alanlarınızı harmanladığınız bir hayat yaratabilirsiniz.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlu Olmanız İçin Kedi Besleyin

bebegin-neden-agladigini-soyleyen-uygulama

Bebeğin Neden Ağladığını Söyleyen Uygulama