in

Plastik Kullanımını Azaltmanın 7 Yolu

Plastik kullanımı o kadar sıradan hale geldi ki, birçok kişi bu plastiklerin nereye gittiğini umursamaz hale geldi.

Evden çıkıp markete giderken yanımıza bir bez çanta almayız. Susadığımız zaman plastik şişedeki hazır suları ya da içeceklerimizi pipet ile içmeyi tercih ederiz.

Bütün bunlar doğru olabilir ancak Şubat 2018’de genç bir erkek sperm balinası İspanya sahillerine ölü bulundu. “Konumuzla alakası ne?” diyebilirsiniz. Şöyle açıklayalım; Balinanın nisan ayında yayınlanan otopsi raporu, ölüm sebebinin plastikle dolu bir mide olduğunu ortaya çıkardı. Düzinelerce plastik torba, ağ, ip ve hatta büyük bir plastik su kabı. Hayvan gençti ama hala çok zayıftı. Uzmanlar olası ölüm nedeninin sindirim sistemindeki 29 kilogram plastik tarafından meydana getirilen ağır bir enfeksiyon olduğunu söylüyorlar.

Bu ilk kez olmadı ve sonda olmayacak. Araştırmalar, bugüne kadar 8.3 milyon ton plastik üretildiğini ve bunun yüzde 79’unun artık çöplüklerde ve doğal ortamda olduğunu gösteriyor.

Plastik şu anda, insanlığın bu gezegende en kalıcı mirası gibi görünüyor. Peki, plastik kullanımını nasıl azaltabiliriz? Özellikle yalnızca bir kez kullandığımız şeyler olmak üzere, çok fazla plastik kullanmayı azaltabiliriz. İşte bunu yapmanın 10 yolu:

1. Plastik Pipet Kullanmayı Bırakın

İçeceklerinizi cam bardaklardan içebilir ve gittiğiniz restoranlardan plastik pipet yerine kağıt pipet kullanmaya geçmelerini isteyebilirsiniz.

2. Plastik Torbalara Hayır Deyin

Tek bir plastik torbanın doğada kaybolması 1000 yıl sürebilir. Dünyanın bazı ülkeleri, marketlerin müşterilere tek kullanımlık plastik poşetler vermesine yasak koydu. Türkiye’de henüz böyle bir yasak söz konusu değil ancak markete giderken yeniden kullanılabilir bez çantalar götürerek üstümüze düşen görevi yerine getirebiliriz. Ayrıca hükümetlerimizi plastik torbayı yasaklaması konusunda teşvik edebiliriz.

3. Sakız Çiğnemeyin

Evet, en sevdiğiniz sakız büyük olasılıkla plastik olarak bilinen sentetik kauçuktan yapılıyor!

4. Yeniden Kullanılabilir Bardak veya Su Şişesi Kullanın

Dünya çapında, her dakika yaklaşık bir milyon plastik şişe satın alınmakta ve her saniyede yaklaşık 20.000 plastik şişe üretilmektedir. Can alıcı nokta ise, plastik şişe ve bardakların yüzde 91’i asla geri dönüştürülmüyor.

5. Markette açıkta satılan ürünlerden satın alın

Bugünlerde birçok marketin paketlenmemiş pirinç, kuru fasulye, makarna, kuruyemiş ve hatta çamaşır deterjanı gibi dökme ürünlerin satıldığı bir bölümü var. Markete yeniden kullanılabilir bez çantalar getirmeyi unutmadıysanız, dökme ürünleri tercih edin. Üstelik bu ürünler paketlenmiş ürünlerden hem daha ucuz hem de daha kaliteli olabiliyor!

6. Mikroplastik İçeren Ürünler Kullanmayın

Kozmetik temizlik maddeleri ve diş macunlarında bulunan zehirli mikroplastikler (microbeads) lavabolardan atık su kanallarına, oradan da deniz ve okyanuslara yol alıyor. Bu ürünlerde mikroplastik olup olmadığını anlamak için, etiketleri kontrol edin ve içeriklerinde “polietilen” olmadığından emin olun.

mikroplastikler

7. Evde Kendiniz Yapmayı Öğrenin

Kimyasal ev temizleyicileri satın almak yerine karbonat, sirke, boraks ve limon suyu gibi etkili ve kolay tedarik edilen ürünler kullanarak kendiniz yapın. Plastik bir kapta yoğurt satın almak yerine, kendi yoğurdunuzu yapmayı öğrenin. Bunun için Google’da bir tarif bulmanız ve uygulamanız sadece 10 dakikanızı alır.

Plastik kullanmayı azaltmak hem sizin için, hem de dünya ve içinde yaşayan tüm canlılar için en iyisi olacaktır!

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hayatı değiştiren alışkanlıklar

Hayatınızı Değiştirecek 5 Güçlü Alışkanlık

Hayvanlarla İlgili Yüreğinizi Burkacak Üzücü Gerçekler