in

20 Saat İçinde İstediğiniz Herhangi Bir Şeyi Öğrenebilirsiniz

20 saat içinde hiç bilmediğiniz bir şeyi öğrenebilir miydiniz? İyi dans etmeyi, bir müzik enstrümanı çalmayı ya da yeni bir dili öğrenmek için kaç saate ihtiyacınız olurdu?

İşletme koçu Josh Kaufman, TED’de yaptığı “İlk 20 Saat – Herhangi Bir Şey Nasıl Öğrenilir?” adlı konuşmasında, 20 saat içinde istediğiniz herhangi bir şeyi öğrenmek için nasıl pratik yapmanız gerektiğini açıkladı.

Yeni Bir Beceri Öğrenmek için 20 Saat

Bir alanda ustalık elde etmek 10.000 saat sürebilir. Ancak akıllıca pratik yaparsanız, bir şeyde iyi olmak sadece 20 saat sürer.

Josh Kaufman, şöyle diyor:

Aklınıza gelebilecek herhangi bir beceriyle ilgili hiçbir şey bilmeden başlayabilirsiniz. Bir dil mi öğrenmek istiyorsunuz? Resim yapmayı mı öğrenmek istiyorsunuz?

Öğrenmek istediğiniz şey üzerinde odaklanarak 20 saat pratik yaptığınızda, o konuda ne kadar iyi olduğunuza hayret edersiniz. Günde 45 dakika ayırarak, ayda 20 saati tamamlayabilirsiniz. Birkaç gün boşluk vermenizde herhangi bir sorun yok.

Akıllıca Çalışın

Akıllıca pratik yapmak, herhangi bir yeni beceriyi mümkün olan en etkili ve verimli şekilde öğrenmenin anahtarıdır.

“20 saatin tamamlanması zor değildir. Bunu yapmak için dört önemli adım atmanız gerekiyor.”

1. Beceriyi parçalara ayırın

Yeni bir beceri öğrenmek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey beceriyi küçük eylem adımlarına ayırmaktır.

Tam olarak ne yapmak istediğinize karar verin ve sonra beceriye bakın ve onu küçük parçalara ayırın. Beceri olarak düşündüğümüz şeylerin çoğu, her türden farklı şeylere ihtiyaç duyan büyük beceri parçalarının bütünüdür.

2. Kendinizi düzeltmek için yeterli bilgi edinin

Öğrenmek istediğiniz yeni beceriyi üzerinde pratik yapmaya başlayın. Böylece eksik yönlerinizi görebilir ve kendinizi düzeltmeye başlayabilirsiniz.

İkincisi, kendinizi düzeltmek için yeterince bilgi sahibi olmaktır. Yani, öğrenmeye çalıştığınız şey hakkında üç ila beş kaynak alın. Kitap olabilir, DVD olabilir, kurslar olabilir, herhangi bir şey olabilir.

Ancak bu kaynakları pratik yapmayı erteleme yolu olarak kullanmayın. Kaynağı tamamlamanıza gerek yok. Yalnızca kendinizi düzeltebileceğiniz kadarını öğrenin yeterli.

3. Pratik yapmanızın önündeki engelleri kaldırın

Pratik yeteneğinizin ve motivasyonunuzun önünde ne olur olsun onlardan kurtulun. Dikkat dağıtıcılardan kurtulmak, pratik yapmayı kolaylaştırır.

Üçüncüsü, pratik yapmanıza engel olan televizyon ve internet gibi dikkat dağıtıcılardan kurtulmaktır.

Sizi pratik yapmaktan alıkoyan dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırmak için iradenizi zorladığınızda, pratik yapmak için kendinize daha fazla zaman yaratmış olursunuz.

4. En az 20 saat pratik yapın

20 saatten sonra küçük geliştirmeler yapmaya devam edin. Bir ay boyunca günde yaklaşık 45 dakika çalışın ve sürekli geliştirmeye ve öğrenmeye odaklanın.

Dördüncü ise en az 20 saat boyunca pratik yapmaktır.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dünyanın en mutlu ülkeleri 2018

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Neden Hep Kuzey Avrupa’dan Çıkıyor?

shoebill leylek

Yaşayan Dinozor Kuş: Shoebill Leyleği