in

Sabah duş almak mı Akşam duş almak mı: Hangisi daha faydalı?

Bazı insanlar sabah duş almadan güne başlayamadıklarını, diğerleri akşam duş almadan rahat uyuyamadıklarını söylüyorlar. Birbiriyle çelişen bu görüşler, “Sabah duş almak mı akşam duş almak mı?” sorusunun cevabını merak etmemize neden oldu. Aslında bu sorunun cevabı iki tarafın da düşündüğü kadar basit değil. Sabah duş almak vs. akşam duş almak konusunda birkaç farklı açıdan bakalım.

Duş almak için en iyi zamanın hangisi olduğunu uyku, cilt ve saçlar açısından değerlendirdik.

Uyku Faktörü

Birçok insan uyanmalarına yardımcı olmak için sabah duş almayı tercih etse de, akşam duşu özellikle uyku problemi olanlar için değerli bir araçtır.

Araştırmalar, yatmadan önce yatıştırıcı, sıcak bir banyo ya da duşun, iyi bir gece uykusu için vücut sıcaklığını ruh halini ayarlamaya yetecek kadar arttırdığını göstermiştir. Vücudun sıcaklığını yükseltmek ve soğumasına izin vermek uykuyu hızlandırıyor gibi görünüyor. Uyku bilimi koçu Bill Fish, “Her gece uyumadan yaklaşık 30 dakika önce duş almayı alışkanlık haline getirirseniz, vücudunuz uyku ritüelinin başladığını anlar.” diyor.

Diğer taraftan, sabah duşu uyanmak için ekstra bir tetikleyiciye ihtiyaç duyan insanlar için bir zorunluluk olabilir. Psikiyatrist Dr. Damian Jacob Sendler, “Araştırmalar, daha hızlı uyanma yeteneğimizi geliştirmede suyun önemli bir yönü olduğunu gösteriyor. Sabahları duş almak ferahlatıcı ve gün içinde temiz ve hazır hissetmemizi sağlıyor.” diyor.

Sonuç: Akşam duş almak uyku sorunları olan insanlar için en iyisidir. Ancak uyku sorunu yaşamıyor ve sabah uyanmakta zorlanıyorsanız, sabah duş almak sizin için daha faydalı olabilir.

Cilt Açısından

Dermatolojik olarak, sabah ve gece duşları arasında pek fark yoktur. Bella Skin Institute’den Dr. Anna D. Guanche, “Cilt açısından sabah veya akşam duş alıp almamanız önemli değil. Ancak sıcak bir duş ya da banyo uykuya dalmanıza yardımcı olabilir ve iyi bir uyku cildiniz için harikadır.” diyor.

Sonuç: Akşam duş almak astımlı veya alerjisi olanlar için idealdir. Böyle rahatsızlıklarınız yoksa, ne zaman isterseniz duş alabilirsiniz. Çünkü cildiniz farkı anlamayacaktır.

Saçlar Açısından

Sabah duş almak vs. akşam duş almak tartışması, bireyin saçlarının belirli özelliklerini dikkate almalıdır. İnce ve/veya yağlı saçları olan kişilerin genellikle sabah duş almaları tavsiye edilir. Aksi halde saçlar düz, donuk ve muhtemelen yağlı görünecektir. İnce saça sahip olanlar, temiz ve kabarık saçlarla uyuduklarında, ıslak bir kedi gibi uyandıklarını belirtiyorlar.

Diğer taraftan, kalın saçları olan insanlar stillerine bağlı olarak duş almak istedikleri zamanı seçebilirler. Ancak çoğu zaman çok sık kullanıldıklarında saçlara zarar verebilecek elektrikli şekillendiricileri kullanmamak için akşam duş almayı tercih ederler.

Saçınızı gece yıkıyorsanız, yatmadan önce tamamen kuru olduklarından emin olun. Çünkü uzun süreli nem, mikropların oluşmasına neden olabilir ve bu da kepek veya diğer kafa derisi tahrişleri ile sonuçlanabilir.

Sonuç: İnce saçlı insanlar sabahları duş almalıdır. Kalın saçlı insanlar ise programlarına ve tarzlarına göre uygun olan seçimi yapabilirler.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mutluluğu nerede ve nasıl buluruz

Gerçek Mutluluğu Nerede ve Nasıl Buluruz?

reenkarnasyon kanıtları

Bundan Önce Başka Bir Hayat Yaşadığınızın 11 İşareti