in

Yaşayan Dinozor Kuş: Shoebill Leyleği

Bilim adamları her geçen gün dinozorların ve kuşların fiziksel olarak çok fazla ortak noktaları olduğunu belirten bazı raporlar yayınlıyor. Bu görüş sizin için dinozorları daha az göz korkutucu yapıyor olabilir ancak tarih öncesi kuşları görseydiniz bu şekilde düşünmezdiniz. Kanıt mı istiyorsunuz? O halde, birçoğumuzun varlığından dahi haberi olmadığı Shoebill Leyleği hakkındaki yazımızı okumaya devam edin.

Shoebill leyleği (ya da Pabuçgagalı Leylek), Doğu Afrika bataklıklarına endemik bir kuş türüdür. 1.5 metre boya ve 2.1 metre kanat açıklığına sahip olabilirler. Bu usta avcı, işgal ettiği toprakların sakinleri için tehdit niteliğinde bir katildir. Doğanın ne kadar korkunç olduğunu anlamak istiyorsanız, asla karşılaşmak istemeyeceğiniz shoebill leyleğinin dünyasında bir adım atmanız yeterli.

Shoebill yavruları birbirlerini öldürür

Shoebill’ler son derece utangaç yaratıklardır. Bu nedenle bilim insanları ve ornitologlar Shoebill’lerin yaptıkları çok az şeyin videosunu çekebilmişlerdir.

Bu yüzden, bir araştırma ekibi shoebill kuşunun topraklarına girip bir yuva bulduğunda oldukça heyecanlandı. Sonra ne mi oldu? Tek kelime ile korkunçtu!

Yuvada beş gün arayla doğmuş iki yavru vardı. İki yavrudan biri diğerinden belirgin ölçüde daha büyüktü. Anne Shoebill avlanmak için yuvadan ayrılır ayrılmaz, büyük yavru küçük yavruya saldırmaya başladı. Bu saldırı küçük yavru yuvadan atılana kadar devam etti. Anne shoebill geri döndüğünde küçük yavru onun şefkatini istedi ancak anne çoktan seçimini yapmıştı ve büyük yavruyla ilgilenmek için yuvaya geri döndü.

Shoebill avını yutmadan önce başını keser

shoebill avlanırken

Shoebill’in ayakkabıya benzeyen gagası evrimin acımasız bir şakası gibi görünüyor. Ancak ilginç görünümlü bu gaga, aslında ölümcül bir silah.

Shoebill avını gagasının içine aldıktan sonra, başını çıkartması için gagasını yeteri kadar açıyor. Daha sonra, bıçak gibi keskin kenarlı gagasını tekrar kenetliyor ve yutmadan önce avının başını kesiyor. Yani bir nevi giyotin idamı gerçekleştiriyor.

Shoebill hiçbir kuşun yiyemeyeceği şeylerle beslenir

shoebill leyleği

Aklınızın en karanlık köşesindeki kaygan, sümüklü ve korkunç hayvanları düşünün. Shoebill’in yemeye bayıldığı hayvanlar arasında timsah, yılanbalığı ve akciğerli balıklar gibi hiçbir kuşun yiyemeyeceği canlılar yer alır.

Shoebill kuşları çok sessizdir, ta ki çiftleşme zamanı gelene kadar!

Shoebill’ler, yalnız yaşamayı seven canlılar olduğu için normal zamanlarda uçarken kanatlarından çıkan alçak ses haricinde pek fazla ses çıkarmazlar. Ancak karşı cinsten bir üye ile yakınlaşma vakti geldiğinde, potansiyel eşi belirli bir noktaya kadar takip ederler ve sonra gagaları ile bir yankı sesi çıkarırlar. İşte bu ses, tabiri yerindeyse tam bir taramalı tüfeğin sesini andırır.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yeni-bir-seyi-hizli-ogrenmek

20 Saat İçinde İstediğiniz Herhangi Bir Şeyi Öğrenebilirsiniz

modern portre sanatçıları

Eserlerini Hemen Görmeniz Gereken 12 Ultra Yetenekli Portre Sanatçısı