in

Sizi Zehirleyebileceği Asla Aklınıza Gelmeyecek 5 Yiyecek

Zehirleyen yemekler

Dünya genelinde karşılaşılan zehirlenmelerin büyük bir kısmı besinlerden kaynaklanıyor. Hepimizin bizi hasta edebilecek yiyecekler hakkında az çok bilgisi var; örneğin mantardan ya da bozuk tavuktan zehirlenme olasılığı bulunduğunu hemen herkes biliyor. Ancak bir de bizi hasta edebileceği ya da zehirleyebileceği asla aklımıza gelmeyen yiyecekler var.

Bu yiyeceklerin neden olduğu sorunlar korkunç bir zehirlenme ile kıyaslandığında daha hafif olsa da bu bizleri hasta edebilecekleri gerçeğini değiştirmiyor. İşte hastalanmanıza ya da zehirlenmenize neden olabileceği aklınıza bile gelmeyecek 5 yiyecek.

1- Patates

Annelerimizin hastalandığımızda midemizi rahatlatsın diye yedirdiği patatesin bizi hasta edebileceğine inanmak çoğumuz için imkansız olabilir ancak patates zehirler mi sorusunun yanıtı evet. İçinde solanin maddesi bulunan patatesler zehirlenmeye yol açıyor. Solanin ya da patates zehirlenmesi mide bulanması, baş dönmesi, kusma gibi belirtilere neden olabiliyor. Her patateste solanin bulunmuyor, görseldeki gibi yeşil renge dönmüş ve çimlenmiş patateslerde bu madde ortaya çıkıyor. Bu nedenle patates zehirlenmesi yaşamamak için yeşillenmiş patateslerden uzak durmak gerekiyor.

2- Salatalık

İşte yine hastalığa neden olabilecek yiyecekler arasında yer aldığına inanması güç bir besin; salatalık. Salatalık bugüne dek dünyanın farklı yerlerinde binlerce kişiyi etkileyen salmonella salgınlarının sorumlusu. Salatalıkların 1996-2014 yılları arasında yaşanan 5 salmonella salgınına yol açtığı biliniyor.

3- Dondurma

Aslında dondurmanın hasta edebileceğini çoğumuz biliyoruz ancak bilmediğimiz dondurmadan dünya çapında binlerce kişinin ciddi şekilde zehirlendiği. Dondurma zehirlenmesi dondurmanın üretiminde yapılan bir hata ya da yanlış saklama koşulları sebebiyle oluşan bakterilerden kaynaklanıyor. Bu nedenle güvenmediğiniz yerlerden dondurma almamanız en doğrusu.

4- Elma şekeri

Elma şekerini neredeyse tüm çocuklar sever, hatta biz büyüklerin de bir elma şekerine karşı koyması zordur. Ancak elma şekeri de ciddi zehirlenmelere neden olabiliyor ve elma şekerinin yol açtığı zehirlenmelerin sebebi de yine bakteriler. Elma şekerinin içine yerleştirilen sopalar bakteri oluşumuna yol açıp ciddi zehirlenmelere sebep olabiliyor.

5- Peynir

Bazı peynir türleri de yine bakteri kaynaklı zehirlenmelere yol açabiliyor. Özellikle pastörize edilmemiş peynirler bakteri üremesi için oldukça uygun ortamlar ve bu peynirlerde üreyen bakteriler zehirlenmelere sebep oluyor. Bu yüzden peynirden zehirlenmemek için üzerinde pastörize edilmiştir yazan peynirleri satın almak ve peyniri daima buzdolabında saklamak gerekiyor.

Bonus: Tatlandırıcılı sakız

Günümüzde şekerli sakız çiğneyen neredeyse kalmadı ama çoğu kişi tercihini tamamen şekersiz sakızlar yerine tatlandırıcılı sakızlardan yana kullanıyor ve bu sakızlarda bulunan ksilitol maddesi kimi zaman ciddi sorunlara yol açabiliyor. Kedi-köpek gibi hayvanlar için ölümcül olan ksilitol insanlar için de tehlikeli zira ksilitolün “hidrojene edildiği” gibi bir gerçek var ve hidrojene  edilmiş yiyeceklerin şu sorunlara yol açtığı tıbben biliniyor;

  • Alzheimer hastalığı
  • Davranışsal sinirlilik ve saldırganlık
  • Kanser
  • Diyabet
  • Şişmanlık
  • Karaciğer fonksiyon bozukluğu
  • Majör depresif bozukluk

Bu durumda aşırı tatlandırıcılı sakız çiğnemenenin vücuda aşırı ksilitol sokmak anlamına geldiğini ve bu sorunlara neden olabileceğini anlamak pek de zor değil. Ayrıca aşırı ksilitol tüketimi diyareye yani ishale de yol açabiliyor.

 

 

 

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuzuyu Evlat Edindi

Çikolata İnsanı Neden Mutlu Eder?