in

Sokak Sanatı ile İlgili Muhtemelen Bilmediğiniz 6 Şey

Sokak sanatı, son on yılda Grafiti’den duvar resimlerine kadar birçok örnekle karşımıza çıkmaya başladı ve toplumun büyük beğenisini topladı. Sokak sanatçılarının çıkardıkları işler, ilk başta ana akımlara karşı çılgın bir eğlence olarak düşünülüyordu. Ancak artık sokak sanatının kendisi de bir ana akım olarak kabul ediliyor ve dünya genelinde bu kategoride birçok yarışma dahi düzenleniyor. Sokak sanatı artık Türkiye’de de sık sık karşımıza çıkmaya başladı. Bu nedenle sokak sanatına ilgi duyanların bilmesi gereken bazı bilgileri derlemeye karar verdik. İşte sokak sanatı ile ilgili muhtemelen bilmediğiniz şeyler.

1. Grafiti ile Sokak Sanatı Aynı Şey Değildir

grafiti sokak sanatı

Grafiti sanatçısı ve sokak sanatçısı olmak arasında fark vardır. Her ikisi de sokaklarda duvarlarla çalışsa da, Grafiti sanatçısı yalnızca sprey boya ustalığını konuşturur. Sokak sanatçısı ise sprey boyaya ek olarak kalıpları, macunları ve diğer malzemeleri kullanır.

2. Sprey Boyanın Kubbe Boyu

sprey boya ile sokak sanatı

Sprey boyanın üst kısmındaki kubbenin boyu ne kadar küçükse, tuval olarak kullanılan nesneye o kadar yakın bir şekilde çalışabilirsiniz. Ayrıca kubbe boyu püskürtme keskinliğini de etkiliyor.

3. Sokak Sanatçıları Benzersiz Etiketler Kullanır

sokak sanatı etiket

Etiket, sokak sanatçısının benzersiz kullanıcı adıdır. Instagram’da kullanılan etiketler gibi düşünün, benzersiz bir etikete sahipseniz sanatınıza ulaşmak isteyenlere büyük kolaylık sağlamış olursunuz.

4. Sokak Sanatı Siyasete Benzer

sokak sanatı siyasete benzer

Sokak sanatı, özel tuvalinizde resim yapmaktan farklı olarak kamusaldır ve bir rakip sanatçı tarafından sanatınız ortadan kaldırılabilir. Bu yüzden eserinizin ne kadar süre tuval olarak kullandığınız objede görüneceğini asla bilemezsiniz.

5. Grafiti Yazılarının Okumak Zordur

grafiti wildstyle

Birçok farklı Grafiti stili vardır ancak aralarında Wildstyle (Vahşi Tarz) adı verileni okumak oldukça zordur. Buradan Grafiti sanatçının eserlerini halktan çok rakip sanatçılara karşı oluşturduğu anlamı çıkarılabilir.

6. En Çok Tanınan Sokak Sanatçısı: Banksy

sokak sanatçısı banksy

Birçok ülkede sokakları tuval olarak kullanıp birbirinden dikkat çekici sokak sanatı örnekleri oluşturan Banksy, sokak sanatını halka sevdirmekle kalmamış, aynı zamanda kendisi gibi bu sanata meraklı olanlara büyük ilham vermiştir.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzayla ilgili ilginç keşifler

Uzayla İlgili Kavramakta Güçlük Çekeceğiniz İnanılmaz Keşifler

ömrü uzatmanın yolları

Blue Zones’tan Ömrünüzü 12 Yıl Uzatmak İçin 9 Tavsiye