in

Son Yıllarda Adını Sıkça Duyduğumuz K-Pop Nedir?

Son yıllarda k-pop kavramını gittikçe daha sık duyar hale geldik. Hayatlarımıza Koreli şarkıcı Psy ile hızlı bir giriş yapan K-pop o günden beri önlenemez yükselişini sürdürüyor.

Psy’ın uzun süre tüm dünyayı sallayan şarkısı Gangnam Style milyonlarca kez dinlenmiş olmasına karşın birçok kişi hala bu şarkıdan sıkılmamış durumda ve k-pop tabi ki yalnızca Psy ile sınırlı değil. Peki, k-pop nedir?

Kpop “Korean Pop” un kısaltması

Kpop Korean Pop yani Kore popunun kısaltması. 2000’li yıllarda Güney Kore’li grupların dünya müzik sahnesinde boy göstermesi ile ortaya çıkan kpop kavramı 2012 yılında Psy’ın Gangnam Style şarkısı ile doruk noktasına ulaştı. Psy’ın unutulmaz dansının da yer aldığı şarkının videosu ünlü video paylaşım sitesi youtube’da en fazla beğeni alan video olarak rekorlar kitabına girmeyi dahi başardı.

K-pop’un en popüler gruplarından BTS

Kpop grupları büyük bir özenle oluşturuluyor

Psy tek kişi olsa da kpop genellikle gruplarca yapılıyor. Müzik grubu denilince çoğumuzun aklına bir kaç arkadaşın bir araya gelip kurduğu gruplar geliyor ancak kpop grupları için durum farklı. Bu grupların elemanları erken yaşlarda yapım şirketleri tarafından keşfediliyor ve uzun eğitimlerden geçirilip gruplar kuruluyor. Her bir grup elemanı sadece müzik konusunda değil, görgü, dans, dil hatta oyunculuk gibi alanlarda da eğitiliyor. Şirket keşfettiği genç yeteneğin her açıdan sahneye çıkmaya tam olarak hazır olduğuna karar verince sahneye çıkma zamanları geliyor. Yani kpop grupları öylesine oluşmuş gruplar olmaktan çok uzaklar, bu gruplar profesyonel bir çalışmanın eseri ve sanıyoruz dünya çapında bu denli büyük başarı yakalamalarında bunun rolü çok büyük.

K-pop grubu Blackpink

Hem kızlar hem erkekler renkli halleri ile kalpleri fethediyor

Kpop gruplarının başarısının anahtarlarından biri de kız ya da erkek grup elemanlarının renkli, neşeli ve doğal halleri ile hayranlarının kalplerini fethetmesi. Hayranlar demişken bir nevi Kore alt kültürü olarak da tanımlayabileceğimiz kpop fanatikleri hayranlık kavramının bir adım ötesine geçmiş durumdalar. Öyle ki sevdiği grup ya da grup elemanı için intihar edenler bile var.

Bu eğlenceli dünyanın bir de diğer yüzü var

Uzun zamandır k-pop ile ilgili birçok iddia ortaya atılıyor, bu iddiaların en önemlisi k-pop gruplarını kuran şirketlerin acımasızlığı. Keşfettikleri genç yetenekleri kendilerine bağlayan, adeta köleleştiren, kendilerine ait bir hayatları olmasına izin vermeyen şirketlerin kendilerine bağlı sanatçılara karşı tutumlarının İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne tamamen aykırı olduğu belirtiliyor. Şirketlerin acımasızlığının ünlü k-pop gruplarının elemanlarının sanıldığı gibi harika hayatlar yaşamadığı anlamına geldiği açık. 2 gün önce Kore’deki evinde hayatına son veren en önemli k-pop gruplarından biri olan Shinee’ın vokalisti Kim Jonghyun ölümü ile kpop endüstrisinin acımasız yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi.

 

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evcil Hayvan Beslemek İnsanı Mutlu Ediyor

Dünyanın En Garip Hastalığı: Apotemnofili