in

Tam Güneş Tutulmasının Bu Fotoğrafı “Tarihin En Muhteşem Fotoğrafı” Oldu

Ağustos 2017’de gerçekleşen tam güneş tutulması milyonlarca insan tarafından izledi. Ancak hiç kimse fotoğrafçı Jon Carmichael’dan daha iyi bir görüş açısına sahip değildi. Tam tutulmayı benzersiz bir şekilde nasıl fotoğraflayabileceğini planlarken yıllarını harcayan Jon, sonunda fotoğraf, astronomi ve uçuş tutkusunu bir araya getirdi.

Carmichael, bu fotoğrafı neden ve nasıl çektiğini şöyle anlatıyor;

Eğer yeteri kadar yüksekte olursam, 2.000 mil hızla ayın gölgesinin dünyanın yüzeyindeki hareketini görebilir miyim diye merak ettim. Görmek istediğim şey gerçekten buydu. Ve bir fotoğrafçı olarak, bu güzel ve hareketli anı benzersiz bir bakış açısıyla yakalayabilir miyim diye merak ettim. Güneş tutulması en çok fotoğraflanan anlardan biridir ve her fotoğrafçı bu anı benzersiz bir açıdan yakalamak ister.

Tutulma hattını dikkatlice inceleyen fotoğrafçı, Southwest Havayollarının Portland-St.Louis uçuşunun tutulma saatlerine denk geldiğini ve mükemmel pozisyonu kendisine sunacağını fark etti.

Carmichael, pencere kenarı olmasını ümit ederek bir bilet satın aldı. Southwest Havayolları’nın önceden koltuk belirleme hizmeti olmadığı için, pencere kenarı için ücret ödemeye hazırdı. Neyse ki, bu olmadı. Uçuş ekibine görevini açıkladığında, kaptan pilot uçağın dışına çıkıp camı temizlemek için uçağın dışına çıktı. Uçuş sırasında, pilotlar tüm yolculara muhteşem bir görüş açısı sağlamak için birkaç kez daire çizdi.

Jon Carmichael Pilotlarla

Tam güneş tutulma anı için zaman geldiğinde, Carmichael hazırdı. İki dakikada 1.200’den fazla fotoğraf çekti ve tam tutulmayı mükemmel şekilde yakalamayı başardı. “Tarihin en muhteşem fotoğrafı” olarak adlandırılan bu görüntünün 3 metrelik bir baskısı şu anda Twitter’ın New York ofisinin duvarını süslüyor.

“Hayallerinin fotoğrafını çekmek nasıldı?” diye sorulan Carmichael, “O ana kadar günlerce uyumadım. Bu yüzden çektiğim tüm fotoğraflara baktıktan sonra kameramı kapattım, derin bir nefes aldım, bir içki siparişi verdim ve uçuşun geri kalanını yüzümde dev bir gülümseme ile tamamladım. Hayatımda hiç o anki kadar rahatlamış, minnettar ve heyecanlı hissetmedim.” diyerek duygularını ifade etti.

Efsane fotoğrafa “108” adını veren Carcmichael, fotoğrafın sınırlı sayıdaki 24×36 inçlik (60×90 cm) baskısını resmi websitesi üzerinden 108$ fiyat etiketiyle satışa sundu.

İşte “Tarihin En Muhteşem Fotoğrafı”

tarihin en muhteşem fotoğrafı

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

akıllı duvar kağıdı

Kendinden Alarmlı ve Yanmaz Akıllı Duvar Kağıdı Geliştirildi

mutlu bir gün için yapılması gerekenler

Mutlu Bir Gün İçin Sabah Uyanınca Yapılması Gerekenler