in

Uzaya Çıkınca Boy Uzar Mı?

Japon astronot Norişige Kanai Tweeter üzerinden uzayda boyunun 9 santim uzadığını söyleyince “uzayda insanın boyu uzar mı?” sorusu tekrar gündeme oturdu.

Astronotların uzaya çıktıklarında uzayda geçirdikleri süreye de bağlı olarak bazı fiziksel değişimler yaşadıkları biliniyor ve boy uzaması da bunlardan biri.

Yer çekimi boyumuzu etkiliyor

Dünyada bulunan yer çekimi boyumuzun gerçektekinden daha kısa olmasına yol açıyor çünkü yer çekimi omurgamızı sıkıştırıyor. Yer çekimsiz ortamdaysa omurgamız sıkışmadığı için boyda uzama ortaya çıkıyor.

Astronotların boyu %3’e kadar uzayabiliyor

NASA’da yapılan araştırmalar astronotların mikrogravitede geçirdikleri zaman süresince boylarının %3 kadar uzayabildiğini gösteriyor. Bu boyu 180 santim olan bir kişinin boyunun 5 santime kadar uzayabileceği anlamına geliyor. Yani uzayda insanın boyu uzar mı sorusunun yanıtı evet.

Amerikalı astronot Scott Kelly’nin boyu 5 cm uzadı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 1 yıl geçiren Amerikalı astronot Scott Kelly dünyaya döndükten sonra yapılan araştırmalarda astronotun uzayda geçirdiği 1 sene içinde boyunun 5 santim uzadığı tespit edildi.

Dünyaya dönünce boy eski haline geliyor

Uzayda yani yer çekimsiz ortamda belirli bir süre geçirince omurgaların üzerindeki baskının kalkması nedeniyle uzayan boy dünyaya dönülmesinin ardından kısa sürede eski haline geliyor. Tekrar yer çekimi etkisi ile sıkışan omurga uzayda uzayan boyun eski haline gelmesine neden oluyor. Yani uzayda boy uzar mı sorusunun yanıtı evet olsa da bu uzama kalıcı değil.

Japon astronotun ilk açıklamasının doğru olması zaten imkansız

Uzayda boy uzar mı sorusunun tekrar gündeme gelmesine neden olan Japon astronot Norişige Kanai’nin Uluslararası Uzay İstasyonunda yalnızca üç hafta geçirdikten sonra boyunun tam 9 santim uzadığını belirttiği açıklamanın doğru olma olasılığı zaten yok. Zira yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yapılan araştırmalar uzayda insanların boyunun belirli bir süreden sonra kendi boylarının yaklaşık %3’ü kadar uzayabileceğini gösteriyor. Norişige Kanai yaptığı ikinci açıklamada “yanlış hesap yaptığını ve boyunun 2 santim uzadığını” belirterek yaptığı yanlış için özür diledi.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ev Yapımı Besleyici Saç Kremi

Teoman’ın Yeni Albümü Koyu Antoloji