in

Uzayla İlgili Kavramakta Güçlük Çekeceğiniz İnanılmaz Keşifler

Evren, birçoğumuzun kavrayamayacağı büyüklüğe ve bilim insanlarının düşündüğünden daha büyük bir genişleme hızına sahip. İnsanlık asla haritasının tamamını çıkartamayacak olsa da, onu keşfetmek için araştırma yapmaya devam etmekten de geri kalmayacak. ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) gibi Japonya, Rusya ve Fransa gibi ülkeler de uzayın nihai sınırlarını keşfetmek için kurulmuş uzay ajanslarına sahip.

Astronotlar, NASA’nın 60 yıl önceki kuruluşundan bu yana aya iniş yaptılar, Mars’a robot kontrollü bir gezginci yerleştirdiler ve güneş sistemi dışından binlerce gezegen keşfettiler. Bilim insanları karanlık enerji, karanlık madde ve karanlık radyasyondan oluşan görünmeyen alanın %95’ini bile keşfetmiş olabilir. Sadece 2018’de, dünyanın çörek şeklinde şekillendiğini, yıldızların bazen gezegenlerden daha soğuk ve tüm yıldızların muhtemelen ikizleri olduğu keşfedildi.

Biz de bu duruma kayıtsız kalamadık ve konuyla ilgili haber arşivleri ile NASA’nın veri tabanını tarayarak uzayla ilgili ilginç keşifler listesi oluşturduk.

Süper Dünya

süper dünya

Güneş sistemi dışındaki Süper Dünya, Dünya’nın neredeyse üç katı bir kütleye sahip. 2017 yılında A. Suárez Mascareño ve ekibi tarafından, İspanya kıyılarındaki Telescopio Nazionale Galileo’daki HARPS-N spektrografı ile keşfedilmiştir. Dünya’ya 21 ışıkyılı uzaklıkta yer alan Süper Dünya, M cüce yıldızının etrafındaki yörünge dönüşünü sadece iki haftada tamamlıyor. Bilim insanları bu gezegen türlerini yaşam olasılığı nedeniyle yakından takip ediyor.

Buz Volkanları

buz volkanları

2015 yılında NASA’nın Dawn görevinde cüce gezegen Ceres’in ekvatorunun yakınında tek bir volkan benzeri dağ bulundu. NASA, Ahuna Mons adını verdiği dağın, muhtemelen bir Dünya volkanı gibi erimiş kaya yerine çamurla karışık buzlu, tuzlu su salan bir kriyovolkan olarak oluştuğunu açıkladı.

Potansiyel Yaşanabilir Gezegen

Ross 128b

Dünya’nın büyüklüğüne yakın büyüklükte olan ve güneş sistemi dışında yer alan Ross 128b gezegeni, 2017 yılında Fransa’daki Grenoble ve Grenoble Alpes Üniversitesi Planetoloji ve Astrofizik Enstitüsü’nden Xavier Bonfils tarafından keşfedildi. Ross 128b’nin güneş sistemine en yakın potansiyel yaşanabilir gezegen olduğu düşünülüyor.

Titan’da Sıvı Dolu Kanyonlar

satürnün uydusu titan

2013 yılında, NASA’nın Cassini uzay aracı Satürn’ün uydusu Titan’da yaklaşık yarım mil derinliğinde kanyonlar buldu. Bu büyük kanyon benzeri oluşumlar sıvı hidrokarbon ile dolu. Bu keşif, Titan’da sıvı dolu kanal ve kanyonların olduğunun tespiti oldu.

Ultra Kütleli Kara Delikler

büyük kara delikler

Kara delikler, bir yıldız öldüğünde ortaya çıkan boşluk parçalarıdır. Ancak yer çekimleri o kadar güçlüdür ki, hem maddeyi hem de ışığı çekerler. NASA’nın Chandra X-ışını teleskobu, yakın zaman önce düşünülenden 10 kat daha büyük olan ve kendi galaksilerindeki yıldızlardan daha hızlı büyüyen “ultra kütleli” kara delikler buldu.

Nötron Yıldızları

nötron yıldızları

Bilim adamları, 2017 yılında birbirlerini içine alan iki nötron yıldızı keşfetti. Nötron yıldızları, bir yıldızın enerjisinin tükenip kendi içine çökmesiyle oluşuyor. Bu keşif, bu yüksek güçlü etkilerin sadece uzay-zamanda dalgalanmalara neden olan yerçekimi dalgaları üretmediğini, aynı zamanda altın ve platin gibi ağır elementler oluşmasına neden olduğunu ortaya koydu.

Bu paylaşıma puan ver

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ayak sesleri

Neden Kendi Ayak Seslerimizi Duymayız?

sokak sanatçısı banksy

Sokak Sanatı ile İlgili Muhtemelen Bilmediğiniz 6 Şey